NBA

Μεγάλη νίκη στο Κλίβελαντ για τους Γουόριορς

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Γουόριορς να πάρουν τη νίκη 118-108 κόντρα στους Καβαλίερς.

Όλα διαφοροποιήθηκαν σε ένα ημίχρονο... Οι Γουόριορς άλλαξαν πρόσωπο από την τρίτη περίοδο και έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη 118-108 στο Κλίβελαντ απέναντι στους Καβαλίερς αποδεικνύοντας την ανωτερότητά τους.

Το παιχνίδι είχε ξεκινήσει με τους Καβαλίερς να έχουν το προβάδισμα δίνοντας μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση στην οποία ήταν αρκετά αποτελεσματικοί. Το 64-57 του πρώτου ημιχρόνου το αποδεικνύει. Ωστόσο, από την τρίτη περίοδο η Γουόριορς άρχισαν την αντεπίθεσή τους. Βελτίωσαν την άμυνά τους, τόσο όσο χρειάστηκε για να πάρουν αυτοί το προβάδισμα 93-91 στο τέλος της τρίτης.

Όλα άλλαξαν στην τελευταία περίοδο. Οι Γουόριορς συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό, βελτίωσαν λίγο την επίθεση τους με αποτέλεσμα να φτάσουν στο σημείο να προηγηθούν μέχρι και με 14 πόντους για να πάρουν τελικά τη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντουράντ με 32 πόντους, την στιγμή που ο Κάρι σταμάτησε στους 23. Σημαντικότατη η βοήθεια του Γκριν με 11 πόντους 16 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Για τους Καβς ο ΛεΜπρον ήταν ο πρώτος σκόρερ με 32 πόντους, 8 ριμπάουντ 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 8 λάθη όμως.