NBA

Μεγαλώνουν το σερί οι Λέικερς, άλωσαν στην παράταση το Ντάλας

Με τους Ραντλ (23π.15ρ.) και Κούζμα (18π-10ρ.) να κάνουν νταμπλ-νταμπλ οι Λέικερς πέρασαν από τo American Airlines Center, κερδίζοντας με 107-101 στην παράταση τους Μαβς.

Την 4η σερί νίκη τους σημείωσαν οι Λος Άντζελες Λέικερς με 107-101 μέσα στο Ντάλας βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 15-27. Πρωταγωνιστής του ματς ο Τζούλιους Ραντλ με 23 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ πολύτιμος προς το φινάλε του αγώνα ήταν ο Τζόρνταν Κλάρκσον με 19 πόντους. Ο Κάιλ Κούζμα με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν καθοριστικός, ενώ 17 πόντους σημείωσε ο Κεντάβιους Κάλντγουελ Πόουπ.

Από τους ηττημένους ο Ντένις Σμιθ Τζούνιορ σημείωσε 23 πόντους, ενώ από 17 είχαν οι Μάθιους και Μπαρνς.

Οι Λέικερς βρέθηκαν να χάνουν στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με 10 πόντους διαφορά (80-70), ωστόσο με ένα επιμέρους 15-3, πήραν προβάδισμα με 85-83 στα 3:59 πριν το τέλος του αγώνα. Με καλάθι του Ραντλ προηγήθηκαν ακόμα και με πέντε πόντους, 92-87 (1:25 πριν το φινάλε του ματς), ωστόσο έκαναν λάθος επιθέσεις, ο Κάλντγουελ-Πόουπ έβαλε μία από τις δύο βολές στα 11’’ και ο Μπαρνς ισοφάρισε 5’’ πριν το τέλος με το ματς να τελειώνει 95-95.

Στην παράταση οι Κλάρκσον και Ραντλ πήραν την κατάσταση στα χέρια του με πέντε και τέσσερις πόντους αντίστοιχα και οι Λέικερς δεν έχασαν αυτή τη φορά το προβάδισμα των πέντε πόντων που κατέκτησαν στα δύο λεπτά (104-99) πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου.

Eπιμέλεια:Κώστας Μιαούλης