Ευρώπη

Μοιραίος ο Βασιλειάδης στην ήττα της Ομπραντόιρο

Ο Κώστας Βασιλειάδης αστόχησε στην τελευταία επίθεση της Ομπραντόιρο στην παράταση και η Φουενλαμπράδα έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό (101-104) από το Fontes do Sar.

Διπλό… σωτηρίας για τη Φουενλαμπράδα, που βγήκε ζωντανή στο θρίλερ με την Ομπραντόιρο και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από το Σαντιάγο ντε Κομποστέλα επικρατώντας 104-101 στην παράταση της τοπικής ομάδας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 50-36 στο ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα του Κουσπινέρα αντέδρασε στο δεύτερο μέρος και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση (88-88 στα 40’).

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και με πρωταγωνιστή τον Κρους έφτασαν στο διπλό (101-104), με τον Κώστα Βασιλειάδη να έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο φινάλε του έξτρα πεντάλεπτου, αλλά αστόχησε σε τρίποντο.

Ο Έλληνας γκαρντ σημείωσε 11 πόντους συνολικά (με 3/10 εντός παιδιάς), ενώ πρώτος σκόρερ για την ομάδα του ήταν ο Ομπστ, που σταμάτησε στους 17. Από την άλλη, για τους νικητές ξεχώρισαν οι Κρους (26 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Ρόουλαντ (21 πόντοι).