Euroleague

Μυθικός Σέρχι οδήγησε την ΤΣΣΚΑ στο 2-0!

Με τέτοιον Σέρχι η ΤΣΣΚΑ δεν χάνει! Παρά την απουσία του Νάντο Ντε Κολό, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε (89-84) της Χίμκι, κάνοντας το 2-0 στη σειρά, με Ισπανό γκαρντ να κάνει όργια.

Έλειπε ο Ντε Κολό, χόρευε ο Σέρχι Ροντρίγκεθ και πλέον η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θέλει ακόμα μία νίκη επί της Χίμκι για να εξασφαλίσει τη συμμετοχή στο Final Four της Euroleague.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε το 2-0 στη σειρά, επικρατώντας και πάλι με μπόλικο άγχος, αυτή τη φορά με 89-84, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον έμπειρο Ισπανό γκαρντ.

Ο «Τσάτσο» είχε 26 πόντους σε 35 λεπτά συμμετοχής, μοιράζοντας 10 ασίστ ενώ είχε και 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 36 στο ranking της Euroleague και ουσιαστικά έπαιξε και για τον απόντα, Νάντο Ντε Κολό.

Το ματς ήταν σε διαρκή ισορροπία καθ’ όλη τη διάρκεια του και μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο, η Χίμκι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 43-45. Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πάτησαν λίγο πόδι στο γκάζι, παίρνοντας την πρωτοπορία σκορ, αλλά χωρίς να μπορούν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι, αφού ο Γκιλ ήταν σε εξαιρετικό βράδυ.

Η τελική έκβαση κρίθηκε τελικά (όπως και στο πρώτο παιχνίδι) στην έναρξη της 4ης περιόδου, όταν οι παίκτες του Ιτούδη έτρεξαν ένα μικρό σερί πηγαίνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 9 πόντους (81-72) τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη, κάνοντας στο υπόλοιπο του ματς διαχείριση του προβαδίσματός τους.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 43-45, 68-66, 89-84.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ραντ, Φριτζόν, Βέστερμαν 2, Αντόνοβ 12, Ροντρίγκεθ 26 (10 ασίστ), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 16 (7 ριμπάουντ), Χίγκινς 19, Κουρμπάνοβ, Χάντερ 14 (7 ριμπάουντ).

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 2 (7 ριμπάουντ), Σβεντ 12 (7 ασίστ, 5 λάθη), Βιάλτσεβ 8, Ζάιτσεβ, Μάρκοβιτς 11, Γκιλ 24 (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7/8 βολές), Τοντόροβιτς, Ζούμπκοβ, Άντερσον 11 (3/4 τρίποντα), Τζένκινς 9 (3/3 τρίποντα), Τόμας 7.