Ευρώπη

«Ναυάγιο» στο Μπούργος η ΑΕΚ, επέζησε μόνο ο Ζήσης

Παραδόθηκε άνευ όρων η ΑΕΚ στο Μπούργος, χάνοντας με 93-76 από την τοπική ομάδα και υποχωρώντας τρίτη. Διασώθηκε ο Ζήσης στο ντεμπούτο του, νοκ άουτ ο Λάγκφορντ.

Παρουσιάζοντας αποκαρδιωτική εικόνα σε άμυνα και επίθεση για 35 λεπτά, η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 93-76 από την Μπούργος για την 12η αγωνιστική του BCL. Η «Ένωση», που βρέθηκε και στο -22, ξύπνησε αργά και προσπάθησε να υπερασπιστεί το +8 του ΟΑΚΑ, δίχως αποτέλεσμα αν και πλησίασε μέχρι το -9. Έτσι μετά το τρίτο σερί χαμένο ματς στην Ευρώπη κινδυνεύει με αποκλεισμό αν δεν σοβαρευτεί και δεν κάνει τουλάχιστον μια νίκη στα εναπομείναντα ματς με Ράστα Βέχτα (εκτός) και Ανβίλ (εντός).

Η «Ένωση» κυνηγούσε από την αρχή στο σκορ και δεν ήταν ανταγωνιστική σε κανένα σημείο του αγώνα. Μοναδικός διασωθείς ο Νίκος Ζήσης, που στο δεύτερο ντεμπούτο του, μετά από 15 χρόνια, είχε 16 πόντους (6/7 σουτ), 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ παίζοντας για 29:44.

Μέσα σε όλα, αποχώρησε τραυματίας μετά από πεντέμισι λεπτά αγώνα ο Κιθ Λάνγκφορντ και υπάρχουν φόβοι για θλάση. Ένα ακόμη πρόβλημα μετά τις απουσίες των Γκίκα και Χρυσικόπουλου, που ήταν στην Αθήνα ανήμποροι να βοηθήσουν.

Ο Ζήσης έκανε… πενταδάτος ντεμπούτο μαζί με Λάνγκφορντ, Ματσιούλις, Γκραντ και Κακλαμανάκη. Το καλάθι του Αμερικανού σέντερ στο ξεκίνημα (0-2) ακολούθησαν μόνο κακά νέα για την ΑΕΚ. Η Μπούργος με εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση και όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ (6 στο πρώτο δεκάλεπτο) κυριάρχησε. Έφτασε γρήγορα στο 7-2, ενώ ο Λάνγκφορντ αποχωρούσε λαβωμένος στο 13-6 και ο… κατήφορος συνεχίστηκε. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 24-13, με τον Ζήση μοναδικό διασωθέντα με 5 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 19, 34-15, με την «Ένωση» να είναι κάκιστη σε άμυνα κι επίθεση. Ένα δίλεπτο αργότερα, ο Μπενίτε με δεύτερο σερί τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +21 (40-19). Η ΑΕΚ παρέπαιε, με τον Ζήση να διασώζεται αλλά να φορτώνεται με τρίτο φάουλ δυόμισι λεπτά πριν το ημίχρονο. Κάπως έτσι, παρά τις λύσεις του Γκραντ στο σκοράρισμα, η Μπούργος φτάνοντας με ευκολία στο καλάθι έκλεισε το ημίχρονο με 54-34.

Ο ασταμάτητος Μπενίτε έφτασε γρήγορα τους 18π. οδηγώντας την διαφορά στους 22 (59-37), με τον Ζήση να φορτώνεται και τέταρτο φάουλ. Δύο επιθετικές εκλάμψεις με ισάριθμα τρίποντα του Ρέι μείωσαν την απόσταση στο 68-55, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Η Μπούργος πάτησε ξανά το γκάζι και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με γερό θεμέλιο νίκης, 74-57.

Οι δημιουργίες του Ζήση για τον Γκραν έδωσαν μια κάποια ελπίδα διαμορφώνοντας το 81-65 έξι λεπτά πριν το τέλος. Το τάιμ άουτ του Πενιαρόγια δεν συνέφερε την ομάδα του και ένα προσωπικό 5-0 του Γιαννόπουλου έγραψε το 81-70 και το δεύτερο τρίποντό του έφερε την ΑΕΚ στο -9 (83-74) δύο λεπτά πριν το τέλος. Όμως δύο «κολλητά» τρίποντα του ΜακΦάντεν απομάκρυναν τους γηπεδούχους στο 91-76 και διέκοψαν βίαια την προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων» να κρατήσουν το +8 του ΟΑΚΑ.

Δεκάλεπτα: 24-13, 54-34, 74-57, 93-76

Μπούργος (Πενιαρόγια): Κλαρκ 2, Φιτιπάλδο 10 (2), Μπενίτε 23 (4), Μπαρέρα, Βέγκα 2, Σαλβό 8 (1), ΜακΦάντεν 12 (3), Ριβέρο 7 (1), Μπάσας 8 (2), Λίμα 6, Άπιτς 15.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 6 (2), Τσάλμερς 8, Τολιόπουλος, Λάνγκφορντ, Τολιόπουλος, Ματσιούλις 11, Γιάνκοβιτς 8, Κακλαμανάκης, Μαυροειδής 2, Ζήσης 16 (2), Γιαννόπουλος 8 (2), Σλότερ 2, Γκραντ 15.

Διαιτητές: Ροσό (Γαλλία), Σαχίν (Ιταλία), Τομάσοβιτς (Σλοβακία).