Ευρώπη

Νέα ψυχρολουσία για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη VTB, έχασε και από τη Ζενίτ

Δεύτερη ήττα σε 3 αγωνιστικές για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη VTB League, καθώς η ομάδα του Ιτούδη υποτάχθηκε στη Ζενίτ (79-82 εντός έδρας).

Νέο στραπάτσο για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη VTB League…

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έχασαν 79-82 εντός έδρας από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, που αποτελεί τη δεύτερη ήττα τους σε τρεις αγώνες.

Χίλιαρντ (16 πόντοι) και Τζέιμς (12 πόντοι, 5 ασίστ) διακρίθηκαν για την ομάδα του Ιτούδη, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Βορόνοφ (15 πόντοι), Πονκρασόφ (13 πόντοι).

Η «ομάδα του στρατού» ξεκίνησε πολύ δυνατά και απέκτησε προβάδισμα 9 πόντων (25-16 στο 8’), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (27-22). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προπορεύονται και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου (38-30 στο 15’), ωστόσο οι παίκτες του Πλάθα ανέβασαν στροφές και πλησίασαν στο -3 (49-46) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στη Ζενίτ, που έσφιξε την άμυνά της και κυριάρχησε για να ανατρέψει πλήρως το μομέντουμ του αγώνα: με επιμέρους σκορ 15-8, μετέτρεψε το 54-51 σε 62-66 στο 30’.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αποκτήσει αυτοπεποίθηση και ξέφυγαν με +7 (68-75 στο 33’) βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη τους. Παρ’ όλα αυτά, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντέδρασε και με πρωταγωνιστή στον Χίλιαρντ, επέστρεψε για τα καλά στο ματς (77-77 στο 38’).

Το τελευταίο δίλεπτο ήταν δραματικό, με την ομάδα του Πλάθα να αποκτά προβάδισμα δύο πόντων με καλάθι του Βορόνοφ (77-79), ενώ για τους γηπεδούχους ο Χίλιαρντ ευστόχησε σε ½ βολές (78-79) στα 70 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Με 2/2 βολές του Αλμπισί, η Ζενίτ πήγε στο +3 (78-81) στα 8 δευτερόλεπτα, με τον Χίλιαρντ να αστοχεί σε τρίποντο ισοφάρισης. Τη χαριστική βολή στην ομάδα του Ιτούδη έδωσε ο Αμπρομάιτις με ½ βολές στα 3 δευτερόλεπτα (78-82). Στο φινάλε, ο Τζέιμς κέρδισε φάουλ και δικαίωμα για τρεις βολές, αλλά ευστόχησε μόνο σε μία (79-82).

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 49-46, 62-66, 79-82.