Ευρώπη

Νέο διπλό του Προμηθέα με βομβαρδισμό τριπόντων

Με τρομερή τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας επικράτησε και μέσα στην Ισπανία κόντρα στην Ανδόρρα με 91-81 και πέτυχε την 4η νίκη του σε πέντε ματς στον 1ο όμιλο του Eurocup.

Ο Μπαμπ βομβάρδισε το καλάθι της Ανδόρρας με 24 πόντους και 7 στα 11 τρίποντα και ο Προμηθέας του Μάκη Γιατρά πήρε την 4η νίκη του σε πέντε ματς στον 1ο όμιλο του Eurocup. Άξιοι συμπαραστάτες του Μπαμπ, ο Φίλερ με 17 και ο Λίποβι με 15, με τους Πατρινούς να έχουν 16 στα 30 τρίποντα σε εκτός έδρας ματς. Θετικός ο Ρόμπινσον με συνεισφορά στην τελευταία περίοδο. Αυτή ήταν 3η εκτός έδρας νίκη του Προμηθέα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι Πατρινοί μπήκαν γερά στο ματς με τον Φίλερ να βάζει γρήγορα πέντε πόντους και να αποκτούν διαφορά οκτώ πόντων στο 4’, με 10-2. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 9-0 σερί για να πάρουν το προβάδισμα για πρώτη φορά και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 20-18, υπέρ των γηπεδούχων.

Με κρεσέντο τριπόντων από τους Μπαμπ αλλά και τον Λίποβι να σημειώνει άλλα δύο, ο Προμηθέας θα προηγηθεί ακόμα και με οκτώ πόντους (23-31) στο 14’, αλλά η Ανδόρρα θ’ απαντήσει με ένα δικό της 8-0 για να ισοφαρίσει σε 31-31. Ο Λίποβι με το 4ο τρίποντο του θα κάνει το 39-39 στο προτελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, αλλά η Ανδόρρα με ένα μικρό σερί 4-0 θα κλείσει έτσι το ημίχρονο με 43-39.

Η Ανδόρρα ξεκινάει εντυπωσιακά την 3η περίοδο και θα πάει την διαφορά στο +11 στο 22’,ωστόσο η ομάδα του Μάκη Γιατρά θα βρει αντίδραση με ένα 7-0 για να κατεβάσει την διαφορά και πάλι στους τέσσερις. Στο τελευταίο τρίλεπτο του 3ο δεκαλέπτου με ένα 11-4, οι Πατρινοί θα βρεθούν μπροστά στο σκορ με 64-65.

Ο Προμηθέας θα μπει δυνατά στην τελευταία περίοδο, θα προηγηθεί μετά το 66-66 με ένα 5-0 σερί με 66-71 και στη συνέχεια με τους Μπαμπ και Ρόμπινσον να πετυχαίνουν τρίποντο και δίποντο, θα πάει για πρώτη φορά την διαφορά στους δέκα με 70-80 στα 4:09 πριν το φινάλε. Ο Μπαμπ με το 7ο τρίποντο του στον αγώνα, θα υπογράψει στο 1:12 πριν την λήξη τη νίκη των Πατρινών για το 79-89.