Ευρώπη

Νίκες ελπίδας για Ανδόρα και Μανρέσα, υποβιβάστηκε η Μπρεογάν

Ζωντανές στο κυνήγι των playoffs παραμένουν η Ανδόρα και η Μανρέσα, που νίκησαν αντίστοιχα Μπρεογάν (91-84) και Φουενλαμπράδα (86-77).

Η Μανρέσα «καθάρισε» τη Φουενλαμπράδα (86-77), με τους Λαλέιν, Ζούμπτσιτς να την καθοδηγούν μαεστρικά. Ο πρώτος σημείωσε 23 πόντους, ενώ ο δεύτερος πρόσθεσε 21 και κατέβασε 8 ριμπάουντ.

Η ομάδα του Πενιαρόγια ήταν ανώτερη από την αρχή και προηγήθηκε 24-10 στην πρώτη περίοδο. Οι Μαδριλένοι βελτιώθηκαν, ωστόσο δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν πολύ (46-34 το ημίχρονο).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμά τους (69-54), ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κάπως στο φινάλε (86-77). Έτσι, οι Καταλανοί επέστρεψαν στις νίκες μετά από 4 σερί ήττες και παραμένουν στο κόλπο για μια θέση στα playoffs.

Ομοίως και η Ανδόρα, που επικράτησε 91-84 της Μανρέσα και την υποχρέωσε σε υποβιβασμό. Ντιανέ (17 πόντοι με 7/8 εντός παιδιάς, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γιέλινεκ (17 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) πήραν από το χεράκι την ομάδα του Ναβάρο, που πραγματοποίησε αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 24-13 έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα.

Αυτή ήταν η 3η νίκη στα 4 τελευταία ματς για την Ανδόρα, που διατηρεί ελπίδες για να τερματίσει στην πρώτη οκτάδα, αν και θα χρειαστεί συνδυασμούς αποτελεσμάτων. Από την άλλη, η ομάδα της Γαλικίας υπέστη την 5η διαδοχική ήττα της και αποχαιρετά τη μεγάλη κατηγορία.