Ευρώπη

Νίκησε και την απογοήτευση η Φενέρ, 1-0 με καλό Σλούκα

Η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε 81-66 της Σακάρια.

Προβάδισμα με 1-0 στον πρώτο γύρο των τουρκικών playoffs πήρε η Φενέρμπαχτσε νικώντας 81-66 την Σακάρια.

Εμφανώς επηρεασμένη σωματικά και ψυχολογικά από το Final Four, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ζορίστηκε αρκετά και χρειάστηκε να κερδίσει με επί μέρους 22-12 την τελευταία περίοδο για να φτάσει στη νίκη.

Ο Τζέιμς Νάναλι και ο Νικολό Μέλι είχαν από 15 πόντους, ενώ ο Κώστας Σλούκας είχε καλή παρουσία με 8 πόντους (2/2 βολές, 3/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα) και 7 ασίστ σε σχεδόν 23 λεπτά.

Ο Τζιάν Λόπεζ με 16 και ο Λάζερικ Τζόουνς με 14 πόντους πάλεψαν πιο πολύ από τους ηττημένους.

Το δεύτερο ματς της σειράς που κρίνεται στις τρεις νίκες θα γίνει την Παρασκευή.