Euroleague

Νίκησε... Μπαρτζώκα και «βλέπει» οκτάδα η Μπάγερν Μονάχου!

Σε μια σκληρή μονομαχία, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 72-65 της Χίμκι του Μπαρτζώκα και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 5-6 για να τεθεί σε τροχιά οκτάδας.

Η Μπάγερν δικαιούται να κάνει όνειρα για είσοδο στην πρώτη οκτάδα, όπως απέδειξε και με τη σπουδαία νίκη επί της Χίμκι στο Μόναχο (72-65). Η ομάδα του Ράντονιτς κατέθεσε απίστευτη ωριμότητα και με κορυφαίους τους Τζέντοβιτς (14 πόντοι), Λούτσιτς (13 πόντοι), Γιόβιτς (9 πόντοι, 9 ασίστ) έφτασε στο 5ο ροζ φύλλο αγώνα.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Μόσχας δεν εξαργύρωσε τη νίκη επί του Παναθηναϊκού και υποχώρησε στο 4-7. Για τους ηττημένους διασώθηκαν οι Τζένκινς (12 πόντοι), Μάρκοβιτς (10 πόντοι, 4 ασίστ), Τόμας (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ), ωστόσο ήταν εμφανής η απουσία του ηγέτη Σβεντ.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι θα έχουμε μάχη μέχρις εσχάτων. Από το αρχικό 4-6 (4’), η Μπάγερν «έτρεξε» επιμέρους 10-2 για να ξεφύγει με 6 πόντους (14-8 στο 7’) με τον Ραντόσεβιτς να σημειώνει δύο συνεχόμενα καλάθια. Η Χίμκι όμως αντέδρασε και απάντησε για να ισοφαρίσει σε 16-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το… ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (22-21 στο 13’). Εντούτοις, οι Βαυαροί έκαναν 5-0 για να… ανασάνουν κάπως (27-21 στο 15’). Η ομάδα του Ράντονιτς συνέχισε να έχει ελαφρύ προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +3 (31-28), με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς πόντο στο τελευταίο 1,5 λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με την καλή τους άμυνα «έπνιξαν» τους Ρώσους. Το 33-30 του 22’ μετατράπηκε σε 43-32 στο 25’, με τον Ουίλιαμς να ευστοχεί σε τρίποντο. Η ομάδα του Μπαρτζώκα απάντησε με σερί 5-0 (43-37 στο 26’), ενώ πλησίασε ακόμα περισσότερο με σουτ τριών πόντων του Τζένκινς (47-44 στο 27’).

Με Γιόβιτς και Ντάνγκουμπιτς να «εκτελούν», η Μπάγερν πήγε στο +8 (52-44 στο 28’), ωστόσο και πάλι η Χίμκι μείωσε στο -4 με καλάθι του Τόμας στην τελευταία επίθεση του 3ου δεκαλέπτου (54-50).

Ο ίδιος παίκτης έφερε τους φιλοξενούμενους στο -1 με τρίποντο (54-53 στο 32’), αλλά το σύνολο του Ράντονιτς έδειξε χαρακτήρα και απομακρύνθηκε πάλι (59-53 στο 33’). Το επόμενο πεντάλεπτο ήταν ο ορισμός του μπάσκετ… αλάνας, με τις δύο ομάδες να έχουν συνεχόμενες άστοχες επιλογές και πολλά λάθη στην επίθεση.

Αυτό ευνόησε φυσικά την Μπάγερν, η οποία βρέθηκε στο +8 (65-57) μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης. Παρ’ όλα αυτά, ο γκαρντ των Ρώσων, Μάρκοβιτς, ήταν πολύ σκληρός για να… πεθάνει και με δύο διαδοχικά τρίποντα κράτησε ζωντανή την ομάδα του (66-63 στο 39’).

Πάλι όμως οι Βαυαροί φάνηκαν ψύχραιμοι και με 6/6 βολές έφτασαν στο τελικό 72-65, που σηματοδότησε την 5η νίκη τους στη διοργάνωση, την ώρα που η Χίμκι του Μπαρτζώκα έπεσε στο 4-7 και δεν κεφαλαιοποίησε τη νίκη της περασμένης εβδομάδας επί του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-28, 54-50, 72-65.