Ευρώπη

Νικητής σε ντέρμπι-θρίλερ με την Παρτιζάν και 1-0 ο Ερυθρός Αστέρας

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους τελικούς της Αδριατικής Λίγκας έκανε ο Ερυθρός Αστέρας, που επικράτησε 106-101 της Παρτιζάν στην παράταση.

Σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση, ο Ερυθρός Αστέρας αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος και πήρε το ντέρμπι με την Παρτιζάν (106-101 στην παράταση) κάνοντας το 1-0 στους ημιτελικούς της Αδριατικής Λίγκας.

Η ομάδα του Τόμιτς ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 21-11 στην πρώτη περίοδο, αλλά τα επόμενα δύο δεκάλεπτα ανήκαν στους φιλοξενούμενους, που έφτασαν μέχρι και το +8 (46-54 στο 23’).

Η τέταρτη και καθοριστική περίοδος ήταν… ντέρμπι με τα όλα της, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν ελαφρύ προβάδισμα και να κρατούν στα χέρια τους τη νίκη (84-80 στο 39’).

Εντούτοις, η Παρτιζάν αντέδρασε και με buzzer beater του Ρένφρο ισοφάρισε σε 85-85 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στο τελικό 106-101.

Να σημειωθεί πως η πρόκριση στους τελικούς της Αδριατικής Λίγκας κρίνεται στις δύο νίκες, ενώ για τους νικητές ο Στράτος Περπέρογλου έμεινε σε… ρηχά νερά (4 πόντοι σε 15 λεπτά συμμετοχής).

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Μπάρον (23 πόντοι), Νταβίντοβατς (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Τσόβιτς (16 πόντοι, 9 ασίστ), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Μαρίνκοβιτς (20 πόντοι), Λαντέιλ (17 πόντοι), Ρένφρο (14 πόντοι, 8 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 36-35, 60-63, 85-85, 106-101 (παράταση).