Ελλάδα

Ντιλ(αρντ) στο Ζηρίνειο ο Απόλλωνας Πατρών

Ο νεοαποκτηθείς Κέβιν Ντίλαρντ, σημείωσε 28 πόντους και ο Απόλλωνας Πατρών «άλωσε» την έδρα της Κηφισιάς με 82-79, παίρνοντας το 2ο ροζ φύλλο στην φετινή Α1 και πάλι εκτός έδρας.

Ο Ντίλαρντ σημείωσε τους 12 από τους 28 πόντους του στην τελευταία περίοδο και ο Απόλλωνας Πατρών πήρε το 2ο ροζ φύλλο αγώνα κι αυτό εκτός έδρας με 82-79 μέσα στην Κηφισιά. Άξιος συμπαραστάτης του, ο Μέιερ με 18, πρώτος σκόρερ για την Κηφισιά ο Λόουερι με 21.

Κλειστό το πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους στα μισά της περιόδου να έχουν ένα προβάδισμα με 8-4, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 8-1, πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Μέιερ στα 2:18 πριν το τέλος της περιόδου, προηγήθηκαν με 12-9. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα δικό τους 5-0 για να έρθει το τρίποντο του Βεργίνη, στο φινάλε του δεκαλέπτου και να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα της Πάτρας.

Οι δύο αντίπαλοι συμβαδίζουν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου. Η Κηφισιά κάνει ένα σερί 5-0 για να πάρει ένα μικρό προβάδισμα με 42-37 με καλάθι του Κασελάκη 1:13 πριν το φινάλε της 2ης περιόδου, όμως ο Ντίλαρντ κάνει το 42-40 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, προσπάθησε ν’ ανοίξει την διαφορά της στην 3η περίοδο, πήγε όμως την διαφορά μέχρι και τους τέσσερις. Όμως από το 48-45 ο Απόλλωνας Πατρών κάνει ένα 7-0 σερί για να περάσει μπροστά με τέσσερις στα μισά της 3ης περιόδου. Ο Κασελάκης θα ισοφαρίσει σε 56-56 2:18 πριν τη λήξη της 3ης περιόδου, όμως οι Πατρινοί θα έχουν προβάδισμα στο φινάλε του δεκαλέπτου με δίποντο του Μέιερ.

Στα 6:00 πριν το τέλος του ματς η Κηφισιά προηγείται με 66-63, εκεί όμως ο Κέβιν Ντίλαρντ σημειώνει 8 πόντους στο επιμέρους 10-2 των Αχαιών μέσα σε κάτι περισσότερο από δύο λεπτά κι έτσι στο πιο κρίσιμο σημείο, ο Απόλλωνας παίρνει προβάδισμα με 73-68, 3:55 πριν το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι θα περάσουν και με έξι πόντους, 2:29 πριν το φινάλε, (70-76), αλλά η Κηφισιά με σερί 6-0 θα ισοφαρίσει σε 76-76, 1:18 πριν το τέλος. Ο Ντίλαρντ με ένα δίποντο και ο Βεργίνης με δύο βολές γέρνουν την πλάστιγγα προς το μέρος του Απόλλωνα, ο Λόουερι με τρίποντο, θα γράψει το 79-80, πριν ο Ντίλαρντ κάνει το 79-82 με δύο βολές, ενώ Λόουερι και Γκίκας αστόχησαν σε τρίποντα για να πάνε το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα:14-15, 42-40, 58-61, 79-82

Κηφισιά: Γκίκας 12 (1), Κασελάκης 10, Χρυσικόπουλος, Χογκ 17 (9ριμπάουντ), Γλυνιαδάκης 7, Λόουερι 21(3), Ντ. Στίγκερς 3 (1), Πόποβιτς, Σταμάτης, Σμιθ 9 (3)

Απόλλωνας Πατρών: Ντίλαρντ 28 (6/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Αθανασούλας, Πάλμπλαντ 6, Μέιερ 18 (4), Γουντς 6, Σάντλερ 7, Αργυρόπουλος, Βεργίνης 15 (1), Πελεκούδας 2, Κουζέλογλου

Eπιμέλεια:Κώστας Μιαούλης