Ευρώπη

«Νυχτερίδες» ρούφηξαν το αίμα της Άλμπα

Μια καταπληκτική Βαλένθια, νίκησε καθαρά στο δεύτερο ημίχρονο την Άλμπα Βερολίνου 89-75 στο Λεβάντε στον πρώτο τελικό του Euro Cup και με 1-0 απέκτησε προβάδισμα για την κατάκτηση του τροπαίου.

Η Βαλένθια νίκησε στο δεύτερο ημίχρονο 89-75 στο Λεβάντε την Άλμπα Βερολίνου στον πρώτο τελικό του φετινού Euro Cup και έκανε τo 1-0 στη σειρά, ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης την ερχόμενη Παρασκευή στη γερμανική πρωτεύουσα, όπου με νίκη των «άλμπατρος» οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν στο ίδιο γήπεδο την ερχόμενη Δευτέρα.

Η Βαλένθια με σερί 10-0 έφτασε σε διψήφιες διαφορές στην πρώτη περίοδο, όμως η Άλμπα απάντησε με 7-0 στη δεύτερη περίοδο. Οι «νυχτερίδες» με σερί 14-0 έκαναν το 49-49, 63-49 και το 71-53 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου. Η Αλμπα με σερί 9-0 μείωσε στην τέταρτη περίοδο 71-62, όμως οι Λεβαντίνοι με επιμέρους σκορ 18-13 στη συνέχεια έφτασαν στο τελικό +4.

Σε αυτό συνετέλεσαν περισσότερο οι Ουίλ Τόμας με 22, Ματ Τόμας με 16 και Βαν Ρόσομ με 15 πόντους. Για τους Γερμανούς, ξεχώρισαν οι Σίβα με 17 και Χέρμανσον με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 41-38, 71-53, 89-75

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Αμπάλντε 2, Λαμπϊρί 7, Ντιό, Βαν Ρόσομ 15 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Τόμας Γ. 22 (9/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Τόμπι 3, Ντούμπλιεβιτς 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ, Σαν Εμετέριο 11 (1), Τόμας Μ. 16 (4/5 τρίποντα), Σάστρε 2, Ντόρνεκαμπ 2

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Σάιμπου, Σίβα 17 (5/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Γκίφι 7 (1), Σνάιντερ, Χέρμανσον 16 (3), Βάγκνερ 2, Ογκμπε 1, Γκιεντράιτις 9 (2), Τίμαν 8, Κλίφορντ 4, Νόκο 4, Σίκμα 7 (1)