Euroleague

Όργια ΜακΚόλουμ και 2η σερί νίκη για Εφές

Με τον Αμερικανό να κάνει όργια και να σημειώνει 31 πόντους και 8/11 τρίποντα η Εφές άλωσε το Τελ Αβίβ επικρατώντας με 20άρα 92-72 σε βάρος της Μακάμπι. Νταμπλ-ντάμπλ ο Στίματς με 15π.-13ριμπ.

Απίστευτο ματς από τον πρώην άσο του Απόλλωνα Πατρών και του Πανιωνίου, με 31 πόντους και 33 ranking, ισοπέδωσε την Μακάμπι με 92-72. Άξιος συμπαραστάτης του ο Στίματς με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ, άλλους 11 πρόσθεσε ο Σίμον και 10 ο Ντάνστον για τους νικητές. Το πάλεψε ο Τζάκσον με 20 για την Μακάμπι.

Αποφασισμένη μπήκε η Εφές στο ματς με τους Άνταμς, Σίμον Στίματς να τραβάνε ουσιαστικά το σκορ, αλλά η Μακάμπι κατάφερνε να βρίσκεται μέσα στο ματς, αφού αρχικά με τον Κέιν και στη συνέχεια με τον Τάιους, έβρισκε λύσεις. Ο ΜακΚόλουμ στο 9’ δίνει το προβάδισμα με 14-16, για να λήξει η πρώτη περίοδος ισόπαλη με 19-19.

Στην 2η περίοδο ένα σερί 9-0 των Τούρκων φέρνει την διαφορά στο +9 για την Εφές , αλλά η Μακάμπι απάντησε με ένα δικό της, 5-0 που έφερε το ματς στο 24-28. Ο Μακ Κόλουμ θα σημειώσει τους επόμενους 13 από τους 15 πόντους της Εφές , με τέσσερα σερί τρίποντα και μια βολή, για να έρθει το ματς με ένα επιμέρους 5-15, στο 29-43. Η διαφορά έφτασε με δύο βολές του Στίματς και στο +15 για τους Τούρκους, με 2 βολές του Στίματς για να κλείσει το πρώτο μέρος στο 35-47.

Ο Πιερ Τζάκσον είναι εκείνος που αναλαμβάνει να πάρει πάνω του την κατάσταση από την πλευρά της Μακάμπι και με 11 προσωπικούς πόντους μέχρι τα μισά της 3ης περιόδου, έχει κατεβάσει την διαφορά στο -5, (52-57), όμως ο Μότουμ με έξι συνεχόμενους δικούς του, δίνει το δικαίωμα στην Εφές να πάρει ανάσα και να ξαναπάει την διαφορά σε διψήφια τιμή (52-63) στο 27’. Ο Μπόλντεν με πέντε σερί δικούς του πόντους θα κατεβάσει τη διαφορά στο -6 για την Μακάμπι (61-67) για να κλείσει έτσι το 3ο δεκάλεπτο.

Όσο και να προσπαθούσε η Μακάμπι να κατεβάσει τη διαφορά στην τελευταία περίοδο το κατάφερε μέχρι τους έξι. Ο Έρικ ΜακΚόλουμ με συμπαραστάτη τον άφαντο στον υπόλοιπο αγώνα Λέντο πέτυχαν από 10 πόντους στην τελευταία περίοδο, έκαναν ένα επιμέρους 2-15 προς το φινάλε και έτσι το 70-89 που διαμορφώθηκε στο 39’ δεν είχε επιστροφή για να ολοκληρωθεί το ματς με 72-92.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-47, 61-67, 72-92

Μακάμπι: Τόμας 10(1), Ρολ 7(1), Κέιν 5(1), Τάιους 10, Ντιμπαρτολομέο, Κόεν, Σέγκεφ 2, Μπόλντεν 12(1), Παρακχούσκι, Κόουλ 6, Ζούσμαν, Τζάκσον 20(2)

Αναντολού Εφές: Λέντο 10(2), ΜακΚόλουμ 31(8/11 τρίποντα), Μπατούκ, Μότουμ 6, Άνταμς 7(1), Στίματς 15(13ριμπ.) Μούριτς 2, Ντάνστον 10, Σίμον 11(3)

Eπιμέλεια:Κώστας Μιαούλης