Ευρώπη

Πανηγύρισε την πρώτη νίκη με καλό Ζήση η Μπανταλόνα

Την πρώτη της νίκη στο φετινό Eurocup πήρε η Μπανταλόνα, επικρατώντας 81-68 της Μπρέσια, για τον τρίτο όμιλο.

Με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, η Μπανταλόνα κατέβαλε την αντίσταση της Μπρέσια και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη (81-68) στο φετινό Eurocup, για τον τρίτο όμιλο.

Πρώτος σκόρερ των Καταλανών ήταν ο Πρέπελιτς με 24 πόντους, ενώ καλή εμφάνιση και από τον Νίκο Ζήση με 13π., 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, σε περίπου 28 λεπτά.

Από τους Ιταλούς, ξεχώρισαν οι Αμπάς και Βιτάλι με 15 και 13 πόντους ο καθένας.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι (35-36). Στο 28’ οι Καταλανοί έφτασαν στο +15 (58-43), με τους Ιταλούς να κλείνουν την τρίτη περίοδο με ένα σερί 10-0 (58-53). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τον έλεγχο (66-55) και διατηρώντας τον μέχρι τη λήξη, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 35-36, 58-53, 81-68