ΠΑΟΚ με σπασμένα… φρένα!

Με φόρα από το μεγάλο «διπλό» στο ΟΑΚΑ επί τη ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 92-87 του Λαυρίου και φτάνοντας στην έβδομη σερί του νίκη, ανέβηκε στην τρίτη θέση της Α1!

Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ!

Με κεκτημένη ταχύτητα από το «διπλό» στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκαμψε την αντίσταση (92-87) του Λαυρίου στην Πυλαία και έφτασε στην έβδομη σερί του νίκη, που τον ανεβάζει στην τρίτη θέση (15-8).

Κορυφαίος για τους Θεσσαλονικείς ήταν ο Πέτεγουεϊ, ο οποίος σταμάτησε στους 34 πόντους(!), με τους Γκος και Μαργαρίτη να προσθέτουν από 10 ο καθένας. Από την ομάδα του Σερέλη, που έπεσε στο 13-10, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μουρ με 22 πόντους, ενώ ο Νίξον είχε 18.

Φουριόζος μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ, όπου προηγήθηκε 5-0 στο πρώτο δίλεπτο, διατηρώντας το προβάδισμά του μέχρι τα μισά (11-8). Στη συνέχεια, το Λαύριο ισοφάρισε με τον Νουάμου (13-13), αλλά η απάντηση του «Δικεφάλου του Βορρά» ήρθε με ένα 6-0 (19-13), που του έδωσε την ώθηση να κλείσει την πρώτη περίοδο με το +11 (27-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν «ζεστοί» στην περιφέρεια, μειώνοντας στους τρεις τη διαφορά (29-26) και με τον Νίξον να συνεχίζει να είναι το ίδιο απειλητικός, το σκορ έγινε 33-31, στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να χτυπήσουν έξω από τα 6,75μ. και έτσι να ξεφύγουν στο +7 (44-37), αλλά στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Ουίγκινς με δύο δικά του τρίποντα, διαμόρφωσε το 44-43.

Με την ίδια… φόρα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο και με ένα 7-0 πήρε το προβάδισμα (44-50), με την ομάδα του Σερέλη να φτάνει στο +7 (50-57), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, μόνο ο ΠΑΟΚ ήταν στο… παρκέ, καθώς μέσα από την εξαιρετική του άμυνα, μπλόκαρε την επίθεση των φιλοξενούμενων και έτρεξε ένα σερί 12-0 (62-57), με τη μία βολή του Μεχίντι να κάνει το 67-58.

Με τον Πέτεγουεϊ να παίρνει όλες τις επιθέσεις και να σκοράρει μόνο εκείνος(!) στα πρώτα τέσσερα λεπτά, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε μία διψήφια διαφορά (73-63), ενώ στη συνέχεια μπήκαν στην… εξίσωση οι Ζάρας, Κατσίβελης και Μαργαρίτης, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να ξεφεύγει ακόμη και στο +16 (79-63), στο 36’. Εκεί, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, δίνοντας το δικαίωμα στο Λαύριο να κάνει ένα 11-0 με απανωτά τρίποντα και να μαζέψει τη διαφορά (79-74), στο 38’. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, με τις βολές του Κατσίβελη και το τρίποντο του Ζάρα να τους πηγαίνουν στο +8 (84-76), στα 40’’ πριν τη λήξη. Παρά την αντίδραση του Λαυρίου με τον Νίξον (86-83), ο ΠΑΟΚ είχε σωστές επιλογές και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 92-87.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 44-43, 67-58, 92-87

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 34 (3), Χρυσικόπουλος 8, Τσόχλας 7 (1), Τζάκσον 3 (1), Γκος 10 (2), Κρουμπάλι 2, Μαργαρίτης 10, Ζάρας 9 (1), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 4.

Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 2, Κακλαμανάκης 9, Μέιερ 9 (1), Ουίγκινς 12 (2), Νουάμου 14 (3), Μεχίντι 1, Κουζέλογλου, Νίξον 18 (2), Γιαννακόπουλος, Μουρ 22 (1).