Παπαθεοδώρου: «Χάσαμε τα εύκολα, βάλαμε όμως τα μεγάλα σουτ»

Στην προσωπικότητα των παικτών του στάθηκε ο κόουτς του ΠΑΟΚ.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου εξήρε το σθένος των παικτών του ΠΑΟΚ για τον τρόπο που γύρισαν το ντέρμπι με τον Άρη (65-66).

«Κάναμε μια πολύ μεγάλη νίκη σήμερα σε ένα γήπεδο που είναι πολύ δύσκολο να παίζει κανείς, με έναν αντίπαλο που είχε πολύ μεγάλα ψυχικά αποθέματα, θέληση και διάθεση να κερδίσει το παιχνίδι. Για 30 λεπτά είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς να καταφέρουμε να δημιουργήσουμε τις προϋποθέσεις που θα μας έδιναν διαφορά για να ήταν πιο εύκολα διαχειρίσιμη στην τελευταία περίοδο. Χάσαμε πολλά ανοικτά σουτ, ελεύθερες βολές ως το 38’ και βάλαμε τα δύσκολα και τα μεγάλα σουτ στο τέλος. Αμυντικά κάναμε εξαιρετική δουλειά στο μισό γήπεδο, εκτός από τα ριμπάουντ που ο Άρης είχε 16 κερδισμένα. Είναι πολύ μεγάλο νούμερο, σκόραρε κρίσιμους πόντους σε λήξεις επιθέσεων. Ο τρόπος που επιστρέψαμε στο τέλος μας δίνει τη δυνατότητα να δώσουμε συγχαρητήρια. Η δική τους προσωπικότητα έδωσε στο τέλος της νίκη στην ομάδα», ανέφερε ο προπονητής του «Δικεφάλου του Βορρά».

Ερωτηθείς για την επιμονή του στη χρησιμοποίηση Γκος και Ζάρα, που δεν ήταν καλοί αλλά στο τέλος έκριναν το ντέρμπι, απάντησε: «Ο Ζάρας κλήθηκε να παίξει σε ένα δύσκολο σημείο, είχε περάσει αρκετός χρόνος από την έναρξη του αγώνα. Είχε μεγάλη διάθεση, έκανε κάποια λάθη από τον ενθουσιασμό του, αλλά η ποιότητά του και η ικανότητά του στο σουτ στο σημείο που έπρεπε να επιστρέψουμε στο παιχνίδι ήταν μονόδρομος για μας. Ο Γκος είναι ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης της ομάδας μας και τους ηγέτες τους στηρίζεις και στις καλές και στις κακές στιγμές, όπως και όλους τους παίκτες. Η ποιότητά του ήταν αυτή που ήταν μονόδρομος να τον έχουμε στο παιχνίδι».