NBA

Παραδέχτηκαν οι διαιτητές το λάθος στις τρεις βολές του Γουέστμπρουκ (video)

Η διαιτητική γκάφα δεν έκρινε το ματς...

Οι Θάντερ έστειλαν το ματς με τους Λέικερς στην παράταση (122-122) με τρεις βολές που δόθηκαν λανθασμένα σε φάουλ του Λόνζο Μπολ πάνω στον Ράσελ Γουέστμπρουκ.

Μέχρι και ο Λεμπρόν Τζέιμς, που απουσίαζε λόγω τραυματισμού, έγραψε tweet αναφέροντας: «Δηλαδή τι υπόκειται στον κανονισμό της κίνησης για σουτ; Ρωτάω για έναν φίλο».

Η ομάδα του LA επικράτησε στην παράταση (128-138), οπότε το παιχνίδι δεν κρίθηκε εκεί, ωστόσο οι διαιτητές αναγνώρισαν μετά το τέλος του αγώνα το λάθος τους.

«Η αντικανονική επαφή έγινε πριν σηκωθεί για σουτ ο παίκτης, οπότε θα έπρεπε να δοθεί φάουλ χαμηλά και η μπάλα να παιχτεί απέξω», τόνισε ο εκ των διαιτητών της αναμέτρησης, Τομ Γουάσινγκτον.