Ευρώπη

Παρτιζάν ανατροπής και Κυπέλλου

Μετά από ένα πραγματικό θρίλερ», η Παρτιζάν νίκησε 85-84 τον «αιώνιο» αντίπαλο, Ερυθρό Αστέρα, στην παράταση στον τελικό και κατέκτησε το Κύπελλο Σερβίας.

Η Παρτιζάν νίκησε σε έναν συγκλονιστικό τελικό 85-84 στην παράταση (κ.α. 78-78) τον Ερυθρό Αστέρα στον τελικό του σερβικού Κυπέλλου και κατέκτησε το τρόπαιο για τρίτη συνεχόμενη χρονιά σε ματς με πολλές ανατροπές για τους νικητές, ιδιαίτερα στο τελευτά λεπτό του έξτρα χρόνου.

Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα βρέθηκαν στο -6 στα 35’’, αλλά ο Μάρκους Πέιτζ πέτυχε οκτώ πόντους κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Ο τελευταίος ήταν ο κορυφαίος της Παρτιζάν με 21 πόντους, με τον Γιάραμαζ να προσθέτει 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από τους αντιπάλους των Παναθηναϊκού, Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, ο Μπράουν είχε 17 πόντους και 7 ασίστ, ο Νταβίντοβατς 16 πόντους, ο Γκιστ 11 πόντους, ενώ ο Πάντερ 12 πόντους με 2/9 σουτ.

Δεκάλεπτα: 19-13, 34-31, 52-49, 78-78 (κ.α), 85-84 (παρατ.)