Ελλάδα

Πάτησε... γκάζι και παρέσυρε τον Πανιώνιο ο Προμηθέας!

Ανεβάζοντας την απόδοσή του στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας «καθάρισε» τον Πανιώνιο (87-76) και ανέβηκε στο 6-2. Κορυφαίος για τους Πατρινούς ο Χολ.

Δύο καλά δεκάλεπτα ήταν αρκετά για τον Προμηθέα!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά δείχνοντας σε στιγμές του παιχνιδιού σημάδια κούρασης μετά τη νίκη που πέτυχε μεσοβδόμαδα κόντρα στην Ουλμ, κατάφερε τελικά να επικρατήσει του Πανιωνίου με 87-76 και ανέβηκε στο 6-2, την ίδια ώρα που οι Νεοσμυρνιώτες έπεσαν στο 2-6 και παραμένουν στο άγχος.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Χολ που σταμάτησε στους 23 πόντους σε 24’ , έχοντας 3/7 τρίποντα και 7 ασίστ, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Ρόμπινσον (18π.), Κασελάκη (13π., 6ρ.), Έλις (13π., 14ρ.) και Αγραβάνη (14π. σε 16’ με 3/7 τρίποντα).

Από την άλλη πλευρά, από τον Πανιώνιο κορυφαίοι ήταν οι Σάμουελς με 19π. Και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Ντουρέν είχε 14π.

Παίζοντας χωρίς ιδιαίτερη πίεση ο Πανιώνιος, καθώς εκτός από τη διαφορά δυναμικότητας δεν μπορούσε να υπολογίζει και τον Πάσαλιτς, άρχισε πολύ δυνατά το παιχνίδι, αποφασισμένος να μείνει στη διεκδίκησή του όσο το δυνατόν περισσότερο και προηγήθηκε με 19-12 των γηπεδούχων.

Ωστόσο, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Προμηθέας αφυπνίστηκε, πάτησε γκάζι και όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά που είχαν πάρει οι φιλοξενούμενοι, αλλά πέρασε και μπροστά πολύ γρήγορα στο σκορ, όταν στο 14’ σημείωσε το 28-25. Το μοτίβο αυτό της δεύτερης περιόδου δεν διαφοροποιήθηκε και το ημίχρονο έκλεισε στο 41-35.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Πανιώνιος έπιασε και πάλι στον ύπνο τους χαλαρούς Πατρινούς και πέρασε μπροστά με 48-49, όμως και πάλι ο Προμηθέας με ένα δίλεπτο ξέσπασμα με εκφραστή τον Χολ, ανέκτησε το προβάδισμα παίρνοντας και διαφορά επτά πόντων (58-51). Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε καταφέρει να καθαρίσει το παιχνίδι, χάρη στα συνεχόμενα τρίποντα του Ρόμπινσον, διαμορφώνοντας το 69-58.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας δεν είχε πρόβλημα να διαχειριστεί τη διαφορά που είχε πάρει και έφτασε σε μία άνετη -όπως αποδείχθηκε- νίκη.

Τα δεκάλεπτο: 15-19, 41-35, 69-58, 87-76

Προμηθέας (Γιατράς): Λίποβι (0/9 σουτ), Κασελάκης 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κατσίβελης 2, Ρόμπινσον 18 (4/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Έλις 13 (6/7 δίποντα, 14 ριμπάουντ), Χολ 23 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ασίστ), Αγραβάνης 14 (2/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Κολιός, Φίλερ 2, Μπόγρης 2, Μαντζούκας, Μπαζίνας

Πανιώνιος (Γαβριήλ): Ντουρέν 14 (2), Βεργίνης 9 (1), Καμπερίδης (0/5 σουτ), Σάμουελς 19 (6/12 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαμπρόπουλος 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΜακΓκίλ 7 (3/10 σουτ, 5 ασίστ), Λι 8, Καρακεχαγιάς 3 (1), Πέτροβιτς 6 (1), Μαραγκίδης, Καμαριανός 4, Τζουγκαράκης