Πέρασε… αέρα από τη Νέα Σμύρνη ο Κολοσσός!

Σε υγιεινό… περίπατο μετέτρεψε ο Κολοσσός Ρόδου την αναμέτρηση με τον Πανιώνιο, καθώς πήρε τη νίκη με το εμφατικό 90-70 στη Νέα Σμύρνη, για το 2/2 στη φετινή Α1! Τεράστια εμφάνιση από Γκρίφιν!

Εντυπωσιακό πέρασμα από τη Νέα Σμύρνη για τον Κολοσσό!

Οι Ροδίτες είχαν σε μεγάλη μέρα τον Μάλκολμ Γκρίφιν, με αποτέλεσμα να νικήσουν διά… περιπάτου 90-70 τον Πανιώνιο, στο κεκλεισμένων των θυρών κλειστό και να φτάσουν στο 2/2 στη φετινή Α1!

Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το ματς με 30 πόντους(!), ενώ 14 πόντους και 9 ριμπάουντ είχε ο Τζόουνς. Από την ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη ξεχώρισε ο Σακελλαρίου με 20 πόντους.

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τον Πανιώνιο να διατηρεί όμως ένα μικρό προβάδισμα (11-10). Ωστόσο, από τα μισά και μετά ο Κολοσσός επέβαλλε τον ρυθμό του και πήρε τα ηνία του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να περάσει εκείνος μπροστά (14-19) και με πρωταγωνιστή τον Τζόουνς να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του (18-23).

Με ένα 8-0 μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ροδίτες, στέλνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (18-29), ενώ έφτασαν ακόμη και στο +15 (27-42), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ωστόσο, η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τους Σακελλαρίου και Σαρικόπουλο, όπου έκαναν ένα σερί 11-0 για να πλησιάσουν στους τέσσερις πόντους (38-42). Στον εναπομείναντα χρόνο ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 46-40.

Δυνατά μπήκαν οι Ροδίτες και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς με ένα επιμέρους σκορ 2-7 πήγαν ξανά στο +11 (42-53) και με τον Πανιώνιο να μην μπορούσε να απαντήσει, η διαφορά πήγε στους 18 πόντους (47-65), στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε τον πλήρη έλεγχο και έτσι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το +17 (51-68).

Με την ίδια… φόρα ξεκίνησε ο Κολοσσός και στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στο +23 (53-76). Πλέον, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε βάλει το νερό στο… αυλάκι και αφού οι Νεοσμυρνιώτες δεν ήταν σε θέση να απειλήσουν, ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με το τελικό 70-90.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-46, 51-68, 70-90

Πανιώνιος (Καλαφατάκης): Σακελλαρίου 20 (5), Τσούπκοβιτς 8, Γούντσον 13 (1), Σαρικόπουλος 14, Στέιντλ 8 (2), Δημακόπουλος 3, Μίχαλος 2, Χολμς 2, Μολφέτας, Καμπερίδης, Χέντερσον, Γουντς.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 30 (13/15 σουτ, 1τρ.), Χάρις 8, Σχίζας 5 (1), Μπρέι 8, Ράιτ 10, Τζόουνς 14 (1), Πρόστραν 7 (1), Γεωργαλλής 3 (1), Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης, Παπαδάκης 5.