Πέρασε από Καλλιθέα ο Παναθηναϊκός - Διπλό στη Λευκάδα ο ΠΑΟΚ

Με το διπλό έφυγε από την Καλλιθέα ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε 70-65 των Εσπερίδων στην 5η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών. Εκτός έδρας νίκη πήρε και ο ΠΑΟΚ, με 68-66 επί της Νίκης Λευκάδας.

Πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 70-65 των Εσπερίδων στην Καλλιθέα, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Οι γηπεδούχες μετέτρεψαν σε ντέρμπι το πρώτο ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε με 35-35, όμως στο δεύτερο μισό οι «πράσινες» έδειξαν τη δύναμή τους, πήραν διαφορά και έφτασαν στη νίκη.

Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Μακέι με 20 πόντους και ακολούθησε η Μούλη με 17, ενώ για τις Εσπερίδες ξεχώρισε η Ακλ με 18.

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 43-49, 65-70
Εσπερίδες (Σκληρός): Εμμανουηλίδου, Δανούση, Λουκάτου 6, Κεχαγιά 13(1), Ακλ 18, Πατεράκη 7, Μπενέκη, Χέβενς 13(1), Μάιζ 8.
Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Μαυράκη 3(1), Μούλη 17, Πούλινς 13, Καρακασίδου 9, Πολίτη, Δίελα 8(1), Μακέι 20(1), Κούκη.

Μεγάλη νίκη επί της Νίκης Λευκάδας πήρε ο ΠΑΟΚ με 68-66. Ο «δικέφαλος του Βορρά» κράτησε τα ηνία του σκορ με βραχύ προβάδισμα, που έφτασε τους δέκα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι νησιώτισσες μείωσαν εκ νέου, όμως ο ΠΑΟΚ πήρε τους δύο βαθμούς με καλάθι της Λύμουρα στην εκπνοή.

Η διεθνής γκαρντ ήταν και η πρώτη σκόρερ του ΠΑΟΚ στο ματς με 23 πόντους, ενώ για τη Νίκη ξεχώρισε η Μπεσάρντ με 26.

Δεκάλεπτα: 10-20, 33-35, 47-57, 66-68
Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Πανούση 16(1), Πολυμένη 5, Παπαμιχαήλ 3, Μπεσάρντ 26(3), Αντομάκο 13(1), Τσέσλεκ 3.
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Λύμουρα 23(4), Κωτούλα 3, Σύρρα 5(1), Ταρπάγκου 5, Καρακούλα, Μούλιγκαν 9, Βαϊολετάμα 23(1), Κιλαζίδου.

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας συνεχίζει η Ελευθερία Μοσχάτου που επικράτησε εύκολα με 80-60 του Κρόνου στον Άγιο Δημήτριο.

Η Γκίλντεϊ ήταν η MVP στο ματς με 28 πόντους, έχοντας συμπαράσταση από την Τζέιμς με 19 πόντους. Για τον Κρόνο ξεχώρισε η Κάμπελ με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-18, 29-34, 43-55, 60-80
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ρουμπελάκης): Τζανετάτου, Μποσγανά 11(1), Τσαγκαροπούλου , Τσιαδή 12(1), Κασάπογλου 6, Τσιχλάκη, Τζανέτου, Γρηγοροπούλου, Γασπαράτου 3(1), Κάμπελ 15, Σμιθ 4, Ροντινέλι 9(1).
Ελευθερία Μοσχάτου (Καλογερόπουλος): Τζέιμς 19, Σπαθάρου 3, Μίχου 5, Ακρίβου 2, Σταμάτη 6, Καλάγια, Γκίλντεϊ 28(5), Κούτρα, Αλεξανδρή 8, Σλέμερ 9.