Πέρασε από τα στενά των Τρικάλων το Ρέθυμνο

Με πρωταγωνιστή στην παράταση τον Μούντι, οι Κρητικοί έφυγαν με μεγάλη νίκη από τα Τρίκαλα, βυθίζοντας τη θεσσαλική ομάδα ακόμα περισσότερο, με σκορ 86-76 (70-70 κανονική διάρκεια).

Ο Στέφαν Μούντι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην αναμέτρηση των Τρικάλων με το Ρέθυμνο. Ο «μπόμπερ» της ομάδας της Κρήτης, σημείωσε τους 10 από τους 28 συνολικά πόντους που σημείωσε (μαζί με εννέα ασίστ) και οδήγησε την ομάδα του Νίκου Βετούλα σε μια πολύ μεγάλη νίκη. Από την άλλη τα Τρίκαλα είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς στην κανονική διάρκεια (που έληξε 70-70) με τον Τέιμς, αλλά εκείνος γλίστρησε με αποτέλεσμα να χαθεί η τελευταία επίθεση.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το ροζ φύλλο στα χέρια τους, με το προβάδισμα στα 66’’ πριν το τέλος στο +4. Ο Μούντι έκανε το 70-68, ενώ ο Χριστοδούλου με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε 31’’, αλλά αστόχησε στη βολή. Ο Τέιμς γλίστρησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Πολύτιμος για τους φιλοξενούμενους και ο Γκούντγουιν με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόουνς με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 40-41, 51-51, 70-70 (κ.α αγώνας) 76-86

Τρίκαλα: Τζόουνς 16, Λούντζης 11, Φέισι 6, Τέγιτς 5, Μάρεϊ 8, Τέιμς 7, Σλαφτσάκης 13, Χατζηνικόλας, Καλογιαννίδης, Σχορτσιανίτης 6, Κανάτσεβιτς 4

Ρέθυμνο: Γκούντγουιν 14(13 ριμπάουντ), Κώττας 1, Χριστοδούλου 5, Μόρισον 5, Αρμστεντ 11, Ντάνιελς 9, Μούντι 28(9 ασίστ), Στεφανίδης, Λι 8, Γιαννόπουλος 5

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης