Euroleague

Πέρασε σαν πραγματική «βασίλισσα» η Ρεάλ από Τελ Αβίβ

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα, η Ρεάλ διέσυρε 87-66 τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και διατήρησε το απόλυτο στη φετινή διοργάνωση.

Η Ρεάλ σάρωσε 87-66 τη Μακάμπι στο «Γιαντ Ελιάου» για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 6-0 το ρεκόρ της, αφήνοντας την «ομάδα του λαού» στο 1-5 και σε δύσκολη θέση.

Οι «μερένχες» δυσκολεύτηκαν μόνο στην πρώτη περίοδο, «έκλεισαν» το ημίχρονο στο +18, έφτασαν μέχρι και το +22 και απλά διατήρησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα.

Σε αυτό βοήθησαν οι Γιουλ με 17 και Κάρολ με 16 πόντους, ενώ για τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο Ο’ Μπράιαντ με 17 πόντους.

Με τον Ο' Μπράιαντ να πετυχαίνει επτά πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, η Μακάμπι έμεινε κοντά στο σκορ, έχοντας άσχημα ποσοστά στα δίποντα. Το τρίποντο του Ράντολφ ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +3.

Στη δεύτερη περίοδο, πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Κάρολ, που πέτυχε τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα, έχοντας τη συμπαράσταση του Αγιόν. Ο Πάμπλο Λάσο «έσφιξε» την άμυνα και φτάσαμε στο +18 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Η Μακάμπι είχε 1/14 δίποντα και η Ρεάλ 8/18 σε αυτό το διάστημα.

Οι Ισπανοί ήταν σαρωτικοί και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, σημειώνοντας 18 πόντους σε πέντε λεπτά, οπότε φτάσαμε στο +24. Ο Γιουλ πήρε τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα και σημείωσε συνεχόμενα τρίποντα στην τέταρτη περίοδο και φτάσαμε στο τελικό +21.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 23-41, 44-66, 66-87

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Ρέι 3 (1), Oυίλμπεκιν 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ο' Μπράιαντ 17 (6/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κoλαϊάρο 6 (2), Ρολ 6 (1), Κέιν 8 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τάιους 8, Σέσιονς 11 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 23:19), Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 2, Ζούσμαν

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ράντολφ 11 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φερνάντεθ 8 (2), Καμπάτσο 5 (1), Ρέγες 6, Αγιόν 12 (5/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάρολ 16 (4), Ταβάρες 6 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 17 (5), Ντεκ, Πρέπελιτς 2, Τέιλορ 2