Περιστέρι για μεγάλα πράγματα, σόκαρε την ΑΕΚ και απέδρασε με το διπλό από το ΟΑΚΑ!

Σπουδαίο διπλό του Περιστερίου στην έδρα της ΑΕΚ, με τον Σμιθ να ευστοχεί στο φινάλε της παράτασης (90-91), σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση. Πολλά παράπονα για τη διαιτησία από τους γηπεδούχους.

Σε ένα παιχνίδι-διαφήμιση του μπάσκετ, το Περιστέρι έφυγε με το διπλό από το ΟΑΚΑ επικρατώντας 91-90 της ΑΕΚ στην παράταση!

«Ήρωας» των νικητών ο Σμιθ, ο οποίος ευστόχησε σε λέι-απ στο φινάλε του έξτρα πεντάλεπτου. Έτσι, η ομάδα του Ζούρου έκανε το «4 στα 4» και δείχνει έτοιμη για μεγάλα πράγματα! Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ο απίθανος Γκρέι (29 πόντοι με 9/10 εντός παιδιάς) και ο Χάτσερ (20 πόντοι).

Από την άλλη, η «Ένωση» αυτοκτόνησε, αφού δεν εκμεταλλεύτηκε το +5 που απέκτησε στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, ούτε το +3 στα 31 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης. Μοιραίος για τους γηπεδούχους, που έπεσαν στο 1-3, ο Λάνγκφορντ, που αστόχησε σε μία βολή στα 6,9 δευτερόλεπτα για το φινάλε του έξτρα πενταλέπτου.

Πολλά τα παράπονα στο στρατόπεδο του «Δικέφαλου» για τη διαιτησία του αγώνα, αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο προπονητής Ηλίας Παπαθεοδώρου.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά το παιχνίδι, με τις άμυνες να παίζουν πρωτεύοντα ρόλο. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο αντίπαλοι είχαν 4/14 εντός παιδιάς συνολικά στο πρώτο πεντάλεπτο, με την ΑΕΚ να προηγείται 7-6 σε αυτό το διάστημα. Με ένα σερί 6-0, η «Ένωση» μετέτρεψε το 7-10 σε 13-10 (7’), αλλά το Περιστέρι αντέδρασε.

Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Ζούρου, με πολύ καλή αμυντική λειτουργία και μπροστάρη τον Χάτσερ, που ευστόχησε σε δύο διαδοχικά τρίποντα, έφτασαν μέχρι και το +4 (16-20). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με buzzer beater τρίποντο του Λάνγκφορντ (με ταμπλό!), που μείωσε σε 19-20.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η ομάδα των δυτικών προαστίων κυριάρχησε και με εξαιρετική άμυνα, απομακρύνθηκε με +5 (21-26 στο 12’). Την ίδια ώρα, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου είχαν μπλοκάρει επιθετικά και έσπασαν τα… καλάθια.

Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν το κατάλληλο σχήμα και με εφαλτήριο την αμυντική λειτουργία τους, κυριάρχησαν στο δεύτερο μισό της περιόδου. Με τον Γιαννόπουλο να προσφέρει έξτρα λύσεις, η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 18-3 και ανέτρεψε πλήρως το μομέντουμ του αγώνα φτάνοντας για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (39-29).

Στην αντίπερα όχθη, το Περιστέρι βραχυκύκλωσε επιθετικά και έβλεπε σαν… κουμπότρυπα το αντίπαλο καλάθι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την «Ένωση» να έχει φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και να ξεφεύγει με +9 (39-30).

Εντούτοις, στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και με καταιγισμό τριπόντων, πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ (39-41 στο 23’) διευρύνοντας το σερί (12-0) που έτρεξαν από το τέλος του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Ζούρου βέβαια δεν εκμεταλλεύτηκαν όπως έπρεπε το γεγονός πως οι γηπεδούχοι συμπλήρωσαν πολύ νωρίς τα 5 ομαδικά φάουλ. Με τους Ρέι και Σλότερ να μπαίνουν στην εξίσωση, η ΑΕΚ απέκτησε «αέρα» 8 πόντων (55-47 στο 26’), αλλά κάπου εκεί πήρε… φωτιά ο Γκρέι, με τον γκαρντ του Περιστερίου να πετυχαίνει 13 σερί πόντους (!) και να επαναφέρει την ομάδα του. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με buzzer beater λέι-απ του Ρέι, ο οποίος διαμόρφωσε το 62-60.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, η «Ένωση» βρήκε λύσεις με Ρέι, Χρυσικόπουλο και Γκίκα, κάτι που απέκτησε την έφερε στο +6 (73-67 στο 35’). Εντούτοις, κάπου εκεί οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο του «Δικέφαλου» κυριεύτηκαν από νευρικότητα λόγω κάποιων αποφάσεων των διαιτητών.

Με τον Γκρέι να συνεχίζει το ρεσιτάλ του, το Περιστέρι πλησίασε εκ νέου (73-72 στο 36’). Πάλι όμως η ομάδα του Παπαθεοδώρου ξέφυγε (79-74) σε μια πολύ κρίσιμη καμπή (38’). Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν… επτάψυχοι και με γρήγορο σερί 5-0 ισοφάρισαν άμεσα (79-79 στο 39’).

Το τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας ήταν συγκλονιστικό, με τον Σαντ-Ρος να αστοχεί σε τρίποντο στα 17 δευτερόλεπτα και την ομάδα των δυτικών προαστίων να χάνει την ευκαιρία να «κλέψει» τη νίκη, αφού ο Χάτσερ υπέπεσε σε λάθος. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση (79-79).

Παρά την τροπή που πήρε η αναμέτρηση, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο έξτρα πεντάλεπτο και με τον Ματσιούλις πήγε στο +5 (84-79). Όμως, το Περιστέρι συνήλθε και με καλές άμυνες έκοψε τη… φόρα της Ένωσης, ενώ βρίσκοντας τον δρόμο προς το καλάθι, έκανε ένα 7-0 και πήρε το προβάδισμα (84-86), στο ένα λεπτό πριν τη λήξη. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τον Λάνγκφορντ για το προσπέρασμα (89-86), αλλά ένα «σκοτωμένο» τρίποντο του Χάτσερ ισοφάρισε (89-89) στα 18’’. Στην επόμενη επίθεση, ο Λάνγκφορντ είχε 1/2 βολές (90-89), με τον Σκούτσι Σμιθ να… μιλά τελευταίος και με buzzer beater λέι απ να δίνει τη νίκη (90-91) στην ομάδα του Ζούρου.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-30, 62-60, 79-79 (κ.α.), 90-91 (παρ.)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 10 (2), Γκίκας 8 (2), Κακλαμανάκης 3, Λάνγκφορντ 21 (1/6τρ.), Σαντ-Ρος 6 (1/6τρ.), Μαυροειδής 2, Τολιόπουλος 3 (1), Γιαννόπουλος 8 (1), Ματσιούλις 6 (1/5τρ.), Ρέι 18 (1/5τρ.), Σλότερ 5.

Περιστέρι (Ζούρος): Ξανθόπουλος 4, Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 26 (7/8διπ., 2/2τρ., 6/6β.), Μπλέικ, Μόρισον 10, Σαλούστρος 5, Σκορδίλης, Χάτσερ 20 (5), Αγραβάνης 5 (1), Σμιθ 5, Κίνγκσλεϊ 12 (12ριμπ.).