«Πέταξε» στα playoffs ο Κολοσσός!

Χάρη στα μεγάλα του σουτ στα τελευταία λεπτά, ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε 73-67 τον Άρη, με αποτέλεσμα εκείνος να προκριθεί στα playoffs της Α1. Οπαδός των «κίτρινων» έφτυσε παίκτη των γηπεδούχων.

Ξανά στα playoffs ο Κολοσσός!

Η ομάδα της Ρόδου έβαλε τα μεγάλα σουτ στο τέλος και νίκησε 73-67 τον Άρη, με αποτέλεσμα να τερματίσει όγδοη στην κανονική περίοδο της Α1!

«Ροντέο» έγινε το ματς στο 37’, όταν οπαδός των «κίτρινων» έφτυσε τον πεσμένο στο παρκέ Χάρις, ο οποίος αμέσως σηκώθηκε και… πήδηξε μαινόμενος μέσα στην κερκίδα. Όπως είναι φυσικό, ο Αμερικανός αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ, αλλά οι υπόλοιποι συμπαίκτες του διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έτσι πήραν το ροζ φύλλο.

Πολύ καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τον Κολοσσό, ο οποίος ελέγχοντας τα ριμπάουντ και σουτάροντας καλά από την περιφέρεια, πήρε το προβάδισμα από την αρχή, φτάνοντας στο +8 (12-4), στα μισά. Στη συνέχεια, ο Μποχωρίδης τράβηξε επιθετικά για τους «κίτρινους», αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν τον ρυθμό τους και πήγαν στο +9 (18-9), το οποίο και συντήρησαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Τα λάθη του Άρη συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό να ξεφύγει σε διψήφια τιμή (23-11). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ροδίτες ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο παρκέ, όπου εκμεταλλευόμενοι και τα επιθετικά τους ριμπάουντ, εκτόξευσαν στην υπέρ τους διαφορά στο +20 (33-13), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, με τους «κίτρινους» να χτυπούν με τα επιθετικά ριμπάουντ και έτσι να ροκανίζουν τη διαφορά στους 13 πόντους (35-22).

Με «όπλο» τα τρίποντά του, ο Άρης έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (38-30), στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Έκτοτε, οι παίκτες του Αγγέλου είχαν το μομέντουμ του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να πλησιάζουν στο -4 (41-37), στο 27’. Η απάντηση του Κολοσσού ήρθε με τον Μπρέι, ο οποίος τον πήρε στις… πλάτες του και τον έσπρωξε στο +10 (49-39), ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τη μία βολή του Μποχωρίδη να διαμορφώνει το 49-40.

Μέσα από την καλή του άμυνα, ο Άρης πήρε ένα 5-0 στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου (49-45) και τη διαφορά να διατηρείται εκεί (51-47) μέχρι το 33΄. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ήταν η σειρά του Κολοσσού να «σκληράνει» στην άμυνα και με μεγάλα σουτ έξω από τα 6,75μ. να ξεφύγει στο +14 (61-47), στο 36’. Ο Μποχωρίδης μείωσε με δύο βολές (61-49) και στη συνέχεια, ένας οπαδός του Άρη έφτυσε τον Χάρις από την κερκίδα, με αποτέλεσμα ο Αμερικανός των γηπεδούχων κινηθεί απειλητικά προς αυτόν, με αποτέλεσμα να δεχθεί την τεχνική ποινή και να αποβληθεί. Από αυτό, επωφελήθηκε ο Άρης, ο οποίος έκανε αρχικά ένα 5-0 (61-54), ενώ με τρίποντο του Αθηναίου πλησίασε στο -4 (64-60), στο 1:40’’ πριν τη λήξη. Με ένα μεγάλο σουτ του Γεωργαλλή, ο Κολοσσός πήρε «ανάσα» (67-60), αλλά ο Μάρας είχε την απάντηση, μειώνοντας στο -3 (68-65), στο 39’. Ωστόσο, τα τελευταία λεπτά ανήκαν στην ομάδα του Λυκογιάννη, καθώς συνέχισε τα μεγάλα σουτ και έφτασε στη νίκη με το τελικό 73-67!

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-22, 49-40, 73-67

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Χάρις 9 (2τρ., 13ριμπ.), Σχίζας, Μπρέι 18 (4), Ράιτ 9, Γιανγκ 11, Ουέαρ 6 (2), Γεωργαλλής 9 (3), Μπιλλής, Αγγελάκος 9 (3), Σταμάτης, Τσαλμπούρης 2.

Άρης (Αγγέλου): Μάρας 15 (1), Μποχωρίδης 12 (2τρ., 10ριμπ.), Πουλιανίτης 4, Ντουβιέ 4, Μπελ 7 (1), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 10 (2), Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 11 (3), Προύιτ.