NBA

Πήραν πίσω το πλεονέκτημα οι Νάγκετς

Οι Νάγκετς πλήρωσαν τους Σπερς με το ίδιο νόμισμα και κερδίζοντας 117-103 στο Σαν Αντόνιο ισοφάρισαν σε 2-2 και έχουν ξανά πλεονέκτημα.

Το μεγάλο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Δύσης έκαναν οι Νάγκετς. Η ομάδα του Ντένβερ επικράτησε 117-103 των Σπερς στο Σαν Αντόνιο και ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας που είχε χάσει στο πρώτο ματς της σειράς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 34-22 στην πρώτη περίοδο, αλλά στα δύο επόμενα δωδεκάλεπτα το επί μέρους σκορ ήταν 45-69, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τον έλεγχο. Τα «σπιρούνια» έχασαν την ψυχραιμία τους και περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν αποβλήθηκε επειδή πέταξε με δύναμη την μπάλα στον διαιτητή.

Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Νίκολα Γιόκιτς με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ 24 πόντους είχε ο Τζαμάλ Μάρεϊ και 18 ο Τόρεϊ Κρεγκ. Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ ξεχώρισε από την ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς, που θα προσπαθήσει για δεύτερο break τα ξημερώματα της Τρίτης στο Ντένβερ.