Πήρε «φωτιά» στο τέλος η ΑΕΚ!

Ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 31-12, ήταν αρκετό για την ΑΕΚ, ώστε να κάνει την ανατροπή και να νικήσει 93-82 το Ρέθυμνο, στο τουρνουά που διεξάγεται στην Κύπρο.

Μία και… καλή απάντησε η ΑΕΚ!

Το Ρέθυμνο είχε για πάνω από τρία δεκάλεπτα το προβάδισμα, αλλά στο τέταρτο η Ένωση πήρε… φωτιά και με ένα επιμέρους σκορ 31-12(!) έκανε την ανατροπή και πήρε τη φιλική νίκη (93-82), για το 2/2 στο τουρνουά της Κύπρου.

Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Δημήτρη Μαυροειδή για τη ομάδα του Μανωλόπουλου, καθώς ήταν κορυφαίος με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Γκριν να προσθέτει 14 πόντους και τον Μπάρλοου άλλους 13.

Από την ομάδα του Νίκου Βετούλα ξεχώρισε ο Μούντι που είχε 19 πόντους, αλλά ήταν αρκετά άστοχος έχοντας 3/11 σουτ και 11/12 βολές, με τον Ρόμπερτσον να είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από νωρίς είχε τον έλεγχο του ματς το Ρέθυμνο, το οποίο προηγήθηκε 11-7 στα μισά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (18-14). Στη δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ αντέδρασε, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά στο καλάθι (35-33), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, καθώς στη συνέχεια οι Κρητικοί ανέβασαν ξανά στροφές και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +7 (44-37).

Σχεδόν ίδια ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Ένωση να αντιδρά και να μειώνει (55-50), αλλά την ομάδα του Βετούλα να αυξάνει κι άλλο την υπέρ της διαφορά στο τέλος (70-62). Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο ήρθε η αντεπίθεση της ΑΕΚ. Αρχικά, οι παίκτες του Μανωλόπουλου μπήκαν με ένα 10-0 για το πρώτο του προσπέρασμα στην αναμέτρηση (72-70) και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό έφτασαν στο +11 (82-71) στο 36’ για να έρθει η νίκη με το τελικό 93-82.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-44, 62-70, 93-82

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελονού, Τζέιμς 10, Γκριν 14 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 12 (2), Τσαλμπούρης 5 (1), Άτιτς 9, Λαρεντζάκης 4, Μπάρλοου 13, Μαυροειδής 19, Σι 4.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 8 (1), Γκούντγουιν 10 (2), Μέντλοκ 14 (1), Κώττας 1, Χριστοδούλου 5 (1), Μούντι 19 (2), Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 10 (2), Ρόμπερτσον 15 (1).