Πήρε τη ρεβάνς και την πρόκριση ο Κολοσσός

Η ομάδα της Ρόδου, 48 ώρες μετά την ήττα για το πρωτάθλημα, πήρε τη ρεβάνς από το Λαύριο, αφού επικράτησε με 73-56 και πέρασε στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδος στο μπάσκετ.

Με ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, μετά από ένα κλειστό παιχνίδι που έγινε στις τρεις πρώτες περιόδους, ο Κολοσσός έκανε ένα μεγάλο δεκάλεπτο στο φινάλε και πήρε το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου μετά το 73-56 απέναντι στο Λαύριο, όπου θ’ αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού, Ρέθυμνο-Ηρακλής.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σταύρος Τουτζιαράκης με 15 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Μπρούσεβιτς με 11. Για τους ηττημένους που έχασαν με 21-6 επιμέρους στην τελευταία περίοδο, ο Λεγκίκας είχε 13 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με δέκα πόντους, για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με 14-19. Το σερί των γηπεδούχων μαζί με το φινάλε της πρώτης περιόδου έφτασε το 10-0, για να έρθει το παιχνίδι στο 19-19. Από εκεί και μετά και μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, το προβάδισμα άλλαζε χέρια, για να έρθει τελικά το ισόπαλο 33-33, μετά τις δύο πρώτες περιόδους.

Στα 3:51 πριν το φινάλε της 3ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για τελευταία φορά με 43-44, για να έρθει ένα 7-0 που έδωσε μια διαφορά έξι πόντων στον Κολοσσό με 50-44, για να τελειώσει το δεκάλεπτο στο 52-50.

Όμως η τελευταία περίοδος ήταν μια τελείως διαφορετική υπόθεση, καθώς οι γηπεδούχοι άρχισαν με ένα επιμέρους 10-2 στο πρώτο τρίλεπτο, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως το Λαύριο σκόραρε μόλις μία φορά στα τελευταία 6:16 του αγώνα, για να έρθει με άνεση το 73-56 υπέρ του Κολοσσού.

Τα δεκάλεπτα:14-19, 33-33, 52-50, 73-56

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Αγκμπελέζε 5 (7 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον 5 (1 τρίποντο), Τζάκσον 2, Πουλιανίτης 9 (1), Μπρούσεβιτς 11 (3), Σκλήβας, Καλογιαννίδης 3 (1), Μωραΐτης 6, Ντάνιελς 4, Κρομά 4, Τουτζιαράκης 15 (6/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Παύλος 9 (1)

ΛΑΥΡΙΟ: Μαστρογιαννόπουλος 4 (1), Γουάτσον 15 (3), Όλμαν 2, Μουράτος 2, Λεγκίκας 13 (2), Κουζέλογλου 5 (1), Περράκης 3 (1), Τσούκου 2, Τσιώκος, ΝτεΚόζι 2, Γερομιχαλός 4, Άουτλο 4