Euroleague

Πήρε το «διπλό» και ακόμη… ελπίζει η Μπάρτσα

Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών στην Ευρωλίγκα έβαλε η Μπαρτσελόνα, φεύγοντας με τη νίκη (83-78) από το Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι και φτάνοντας στο 9-15.

Επιτέλους… χαμογέλασε η Μπαρτσελόνα!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε 83-78 της Αρμάνι, επιστρέφοντας στις νίκες ύστερα από τέσσερις σερί ήττες στην Ευρωλίγκα και ανεβαίνοντας στο 9-15.

Κορυφαίος για τους Καταλανούς ήταν ο Τόμιτς με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Κόπονεν να είχε 16 πόντους, ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Από τους Ιταλούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Αμπάς με 14 πόντους.

Υψηλό και καλό ρυθμό είχε η αναμέτρηση από την αρχή της, με το σκορ να οδηγείται ψηλά και να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες 22-22. Στη δεύτερη περίοδο, η Αρμάνι πήρε τον έλεγχο και έφτασε ακόμη και στο +15 (45-30), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μπαρτσελόνα πάτησε το… γκάζι και με ένα 11-0, διαμόρφωσε το 45-41.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε χτίσει ένα… μομέντουμ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με την ίδια φόρα μπήκε και στο δεύτερο μέρος, κλείνοντας έτσι το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (55-65). Μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου η εικόνα του ματς ήταν ίδια, με τους Καταλανούς να πηγαίνουν ακόμη και στο +15 (59-74). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και έτσι η Μπάρτσα έφτασε στη νίκη με το τελικό 83-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 45-41, 55-65, 78-83