Πήρε το «θρίλερ» με τον Άρη το Ρέθυμνο!

Ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά και η ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά, έδωσαν στο Ρέθυμνο τη νίκη (80-73) επί του Άρη, σε ένα ματς που ήταν «θρίλερ»!

Χαμογέλασε στο… θρίλερ το Ρέθυμνο!

Χάρη στην ψυχραιμία τους στα κρίσιμα, η Κρητικοί νίκησαν 80-73 του Άρη και έφτασαν στο 6-6 στην Α1, με τους «κίτρινους» από την άλλη να πέφτουν στο 5-7.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Γκούντγουιν, για την ομάδα του Βετούλα, με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τους Γιαννόπουλο και Άρμστεντ να ήταν εξίσου καλοί με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Άλλη μία σούπερ εμφάνιση για τον Μποχωρίδη με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τους Τσαϊρέλη και Βασιλόπουλο να είχαν από 15 πόντους ο καθένας για τους Θεσσαλονικείς.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά της ήταν η αναμέτρηση, καθώς καμία από τις δύο ομάδες να μπορούσε να ξεφύγει (7-7). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Στεφανίδη να δίνει προσωρινά το προβάδισμα στο Ρέθυμνο (17-16) και τον Τσαϊρέλη στη λήξη να βάζει μπροστά τον Άρη (17-18). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους μέχρι και το πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου (22-24). Ωστόσο, στη συνέχεια οι Κρητικοί επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους, κάνοντας ένα 13-0 που τους πήγε στο +11 (35-24). Η απάντηση της ομάδας του Γιαννάκη ήρθε με τους Τσαϊρέλη και Μπελ για να πέσει η διαφορά στον πόντο (36-35), αλλά ο Γιαννόπουλος έστειλε το Ρέθυμνο στα αποδυτήρια με το +5 (40-35).

Ο Μποχωρίδης κρατούσε σχεδόν μόνος του τον Άρη μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ να ήταν ισόπαλο (45-45), με τους Άρμστεντ και Γκούντγουιν να παίρνουν το Ρέθυμνο από το… χέρι και να το στέλνουν στο +6 (51-46). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς έπεσε κατακόρυφα και αυτό χάρη στην πολύ καλή άμυνα των «κίτρινων», οι οποίοι όχι μόνο πλησίασαν, αλλά κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 55-53.

Με μπροστάρη τον Λι, οι Κρητικοί μπήκαν με ένα επιμέρους 6-2 στην τέταρτη περίοδο, περνώντας ξανά μπροστά (59-57), με τον Άρη να απαντά με τους Προύιτ και Μπελ στα μισά (61-64). Το ντέρμπι, όμως, συνεχίστηκε για τα καλά. Αρχικά, η ομάδα του Βετούλα έκανε ένα 4-0 (65-64), με τον Βασιλόπουλο να κάνει το 65-68 και τον Γκούντγουιν να ισοφαρίζει (68-68), στο 38’. Οι «κίτρινοι» πήραν το προβάδισμα με τον Τσαϊρέλη, αλλά ο Γιαννόπουλος με τρίποντο και φάουλ έκανε το 72-70 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Μούντι τους πήγε στο +3 (74-71), στο 39’. Ο Άρης μείωσε με τον Τσαϊρέλη (74-73), αλλά ο Μπελ έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Μούντι στα 17’’, με το Ρέθυμνο να ξεφεύγει με τέσσερις πόντους (77-73). Στη συνέχεια, η λάθος επαναφορά του Μποχωρίδη «καταδίκασε» την ομάδα του Γιαννάκη, με το Ρέθυμνο να παίρνει τη νίκη με το τελικό 80-73.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-35, 53-55, 80-73

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκούντγουιν 19 (2), Κώττας 2, Χριστοδούλου 10 (1), Μόρισον 3 (1), Άρμστεντ 13 (1), Ντάνιελς, Μούντι 8 (1), Στεφανίδης 5, Λι 6, Γιαννόπουλος 14 (3).

Άρης (Γιαννάκης): Μποχωρίδης 21 (3), Φλιώνης 3 (1), Τσαϊρέλης 15, Μούρτος, Βασιλόπουλος 15, Μάρας 4, Πουλιανίτης, Προύιτ 8 (1), Μπελ 7 (1).