Ευρώπη

Προβάδισμα για Τσεντεβίτα κόντρα στην Μπουντούτσνοστ

Η Τσεντεβίτα επικράτησε 90-83 της Μπουντούτσνοστ και έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά για την Αδριατική Λίγκα.

Το πρώτο βήμα για την είσοδό της στους τελικούς της Αδριατικής Λίγκας έκανε η Τσεντεβίτα, που νίκησε 90-83 εντός έδρας την Μπουντούτσνοστ και «έγραψε» το 1-0 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο 20λεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους Μαυροβούνιους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας βραχεία κεφαλή (37-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, οι Κροάτες ανέβασαν στροφές και βρήκαν περισσότερες λύσεις για να ελέγξουν το ρυθμό. Μάλιστα, με ένα σερί 7-0 στο φινάλε της τρίτης περιόδου ξέφυγαν και την έκλεισαν στο +6 (65-59).

Η ομάδα του Ρέπεσα επιχείρησε να μειώσει στο τέταρτο 10λεπτο και τα κατάφερε (76-73 στο 35’). Εντούτοις, στα κρίσιμα σημεία η Τσεντεβίτα αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και έφτασε με ασφάλεια στη νίκη (90-83).

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κομπς (23 πόντοι, 5 ασίστ), Πιούλεν (20 πόντοι), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ο Ερλ Κλαρκ (23 πόντοι), Κόουλ (13 πόντοι, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ). Θυμίζουμε ότι η πρόκριση στους τελικούς της Αδριατικής Λίγκας κρίνεται στις δύο νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-38, 65-59, 90-83.