Μουντομπάσκετ 2023

Προκρίθηκε και έβγαλε νοκ-άουτ την οικοδέσποινα Κίνα η Βενεζουέλα

Έβγαλε νοκ-άουτ την οικοδέσποινα. Η Βενεζουέλα επικράτησε 72-59 της Κίνας, σφράγισε εισιτήριο για την επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου και άφησε εκτός συνέχειας τους Ασιάτες.

Πέρασε στην επόμενη… πίστα η Βενεζουέλα, game over για την Κίνα.

Η ομάδα του Ντούρο επικράτησε 72-59 της οικοδέσποινας, την άφησε εκτός συνέχειας από το Παγκόσμιο Κύπελλο και παράλληλα η ίδια σφράγισε εισιτήριο για τη δεύτερη φάση της διοργάνωσης. Διότιτερμάτισε στη δεύτερη θέση του πρώτου γκρουπ με πέντε βαθμούς, έχοντας έναν λιγότερο από την Πολωνία που ολοκλήρωσε με 3x3 τις υποχρεώσεις της στην α’ φάση. Τρίτοι οι Ασιάτες με 4, τελευταία η Ακτή Ελεφαντοστού, η οποία δεν πήρε ούτε νίκη.

Κυριάρχησαν -όπως αναμενόταν- στα ριμπάουντ οι νικητές, οι οποίοι είχαν 49 (29 αμυντικά, 20 επιθετικά) έναντι 28 (τα 18 αμυντικά).

Ο Χέισλερ Γκουίλεντ με 15 πόντους, 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη ήταν ο κορυφαίος για τη Βενεζουέλα, ενώ ο Ντουάιτ Λιούις με 13, ο Γκρέγκορι Βάργκας με 12 και ο Νέστορ Κολμενάρες με 11, αλλά και 7 ριμπάουντ ήταν άξιοι συμπαραστάτες του. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Σουο Φανγκ με 13 πόντους, ο Ζιγουέι Ζάο είχε 12 και ο Γιανλιάν Γι είχε 11 και 8 ριμπάουντ.

Ουσιαστικά η Βενεζουέλα -πλην ελαχίστων και μικρών διαστημάτων- είχε τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης. Η οικοδέσποινα προηγήθηκε στην αναμέτρηση, αλλά στη συνέχεια η αντίπαλός τους είχε σταθερά το προβάδισμα. Ιδιαιτέρως μετά το 12-5 στα 5:50, ενώ με τον Καρέρα εκτελεστή πήγε και στο +8 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο πήρε και διψήφια διαφορά αφού ο Βάργκας ήταν «ζεστός» και πήγε το σκορ στο 25-11 στα μέσα της περιόδου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +10 (33-23).

Η καλύτερη αντίδραση που έβγαλε η Κίνα ήταν στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου με το σκορ στο 37-32, στο 22'02", με τον Ζάο να έχει σημαντική συμβολή στη ροή του αγώνα. Ωστόσο, η Βενεζουέλα έκανε επιμέρους σκορ 14-4 κι έχτισε διαφορά ασφαλείας και με το σκορ να είναι στο 51-36 στο 28:46. Το δεκάλεπτο έκλεισε σκορ 51-41, αλλά στη συνέχεια δεν αγχώθηκαν οι νικητές. Οι Κινέζοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν στα τελευταία λεπτά, όμως μείωσαν μόνο στο 60-53. Η ομάδα του Ντούρο δεν λύγισε και πήρε σπουδαία νίκη-εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 33-23, 51-41, 72-59.