Προπονήθηκε για την… Εφές ο Ολυμπιακός

Χωρίς να ανεβάσει τις στροφές του και δίχως τους Σπανούλη και Τίμα, ο Ολυμπιακός έκανε… προπόνηση απέναντι στο Ρέθυμνο, επικρατώντας 84-60 ενόψει του ματς με την Αναντολού Εφές.

Παίζοντας στο… ρελαντί και κρατώντας δυνάμεις για την Αναντολού Εφές, ο Ολυμπιακός –χωρίς Σπανούλη και Τίμα- επικράτησε 84-60 του Ρεθύμνου.

Νταμπλ-νταμπλ για τον Πρίντεζη με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Γουίλιαμς-Γκος να ήταν πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες, έχοντας 14 πόντους, ενώ ο Στρέλνιεκς πρόσθεσε 13. Στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση, ο Αξέλ Τουπάν σημείωσε 7 πόντους και μάλιστα χωρίς να αστοχήσει είτε σε σουτ, είτε βολή.

Από την ομάδα του Ζιάγκου, που έπεσε στο 1-7, ξεχώρισαν οι Χριστοδούλου και Μπαρτ με 14 και 12 πόντους ο καθένας.

Κυρίαρχος από νωρίς στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός, ο οποίος κάνοντας… πάρτι μέσα στη ρακέτα, όχι μόνο είχε το προβάδισμα, αλλά έφτασε στο +10 (17-7), ύστερα από έξι λεπτά. Στη συνέχεια, ο Στρέλνιεκς έστειλε τη διαφορά στο +11 (22-11), με τον Μπαρτ να… ζεσταίνεται και να μειώνει για το Ρέθυμνο (22-18), αλλά τον Γουίλιαμς-Γκος να στέλνει τους «ερυθρόλευκους» στο +7 (27-20), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Πρίντεζης και Τουπάν μπήκαν πολύ ορεξάτοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι οι Πειραιώτες διεύρυναν ακόμη περισσότερο τη διαφορά τους (37-22), μέσα σε τρία λεπτά. Όμως, οι παίκτες του Μπλατ έδειχναν συνέπεια και στην άμυνα, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +19 (44-25), στο 15’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έριξαν κάπως τις… στροφές τους και δεν είχαν τον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό, ωστόσο διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά στα ίδια επίπεδα (49-30). Παρ’ όλα αυτά, στο τελευταίο δίλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν πέτυχαν άλλο καλάθι, με τον Χριστοδούλου να διαμορφώνει το 49-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Περίπου τρία λεπτά χρειάστηκε ο Ολυμπιακός στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου για να πάρει… μπρος, με τον ορεξάτο Πρίντεζη να στέλνει τη διαφορά στο +20 (58-38), στα μισά. Στα επόμενα δύο λεπτά, το παιχνίδι έγινε πολύ κακό, με κακές επιθέσεις και άστοχες από τις δύο ομάδες (58-40). Από το 17’ και μετά, όμως, η αναμέτρηση άρχισε να… ζωντανεύει λίγο περισσότερο, με τους Τουπάν και Μιλουτίνοφ να τραβούν επιθετικά τους «ερυθρόλευκους» και εκείνοι να κλείνουν τρίτη περίοδο στο +25 (68-43).

Πολύ ελεύθερο ήταν το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το Ρέθυμνο να κρατούσε μία… αξιοπρεπή απόσταση, λόγω των σουτ έξω από τα 6,75μ. (72-54). Ωστόσο, μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν σημειώθηκε κάτι… συνταρακτικό, με τον Ολυμπιακό –πατώντας ελαφρώς το… γκάζι- να φτάνει στη νίκη με το τελικό 84-60.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 49-35, 68-43, 84-60

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοβ 8 (1), Μπόγρης 3, Στρέλνιεκς 13 (2), Γουίλιαμς-Γκος 14 (1), ΛεΝτέι 6, Πρίντεζης 11 (10ριμπ.), Αγραβάνης, Τολιόπουλος 2, Μιλουτίνοφ 10, Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης 2, Τουπάν 7 (1).

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Τζόνσον 8 (1), Χριστοδούλου 14 (2), Μπαρτ 12 (1), Κλάντον 4, Ντάνιελς 5 (1), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Ραζής 3 (1), Μπρέισι Ντέιβις 10 (1), Κουρέπης, Τζόουνς 4.