NBA

Σάρωσαν τους Νετς οι Σίξερς

Έχοντας τους Σίμονς και Εμπίντ σε εξαιρετική κατάσταση, οι Σίξερς επικράτησαν 145-123 των Νετς και ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1.

«Απάντησαν» στους Νετς οι Σίξερς.

Τρία βράδια μετά το break του Μπρούκλιν, η ομάδα του Μπράουν έκανε εντυπωσιακό παιχνίδι επιθετικά και επικράτησε 145-123 στο γήπεδό τους για να κάνουν το 1-1 στη σειρά. Ο Σίμονς έκανε τριπλ-νταμπλ, έχοντας 18 πόντους, 12 ασίστ και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Εμπίντι είχε 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, 19 πόντους πέτυχε ο Χάρις και 16 ο Μαριάνοβιτς, ο οποίος κατέβασε 8 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ο Ντινγουίντι είχε 19 πόντους και 16 ο Ράσελ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με 65-64 υπέρ των γηπεδούχων, που στο τρίτο δωδεκάλεπτο έκαναν επιμέρους σκορ 51-23 και ουσιαστικά έβαλαν πολύ γερές βάσεις για τη νίκη. Μάλιστα οι 51 πόντοι σε μια περίοδο αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία των playoffs.