Ευρώπη

«Σβηστά» πέρασε από την έδρα της Μπέτις η Ρεάλ, διπλό με Μπόγρη η Τενερίφη

Στο… ρελαντί η Ρεάλ Μαδρίτης, συνέτριψε 84-64 την Μπέτις στη Σεβίλλη. Εκτός έδρας νίκη για την Τενερίφη του Μπόγρη στην Ανδόρα (76-86).

Δίχως να φορτσάρει ιδιαίτερα, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από την έδρα της Μπέτις (64-84) και πανηγύρισε την 11η νίκη της στην ACB.

Η ομάδα του Λάσο ξεκίνησε… φουριόζα και «καθάρισε» από το πρώτο δεκάλεπτο (10-26 το επιμέρους σκορ), ενώ είχε πρωταγωνιστές τους Κοζέρ (18 πόντοι) και Τόμπκινς (16 πόντοι).

Από την άλλη, για τους Σεβιγιάνους πάλευε μόνος του ο Κόνγκερ, που σημείωσε 20 πόντους και κατέβασε 7 ριμπάουντ.
Με τον Γιώργο Μπόγρη να αγωνίζεται για περίπου 20 λεπτά, η Τενερίφη απέδρασε με το διπλό από την Ανδόρα (76-86) και ανέβηκε στο 8-5.

Ο Έλληνας σέντερ πέτυχε 2 πόντους, ενώ πήρε και 7 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ για τους «νησιώτες» ο Γιούστα, ο οποίος είχε 19 πόντους. Μούσλι (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Τοντόροβιτς (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους.

Απίστευτο διπλό για τη Μανρέσα, που επικράτησε 106-104 της Μπανταλόνα του Ζήση στην Καταλωνία. Οι φιλοξενούμενοι έχαναν 104-99 ένα λεπτό πριν από το τέλος της παράτασης, ωστόσο έτρεξαν σερί 7-0 και ανέτρεψαν την κατάσταση για να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Τούλσον σημείωσε 30 πόντους για τους νικητές, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Κράβις, που είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ. Πρέπελιτς (29 πόντοι) και Όμιτς (15 πόντοι, 15 ριμπάουντ) ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, με τον Ζήση να έχει 4 πόντους και 4 ασίστ.