NBA

Σκουπίζουν τη σειρά οι Σέλτικς!

Έτοιμοι να περάσουν στην επόμενη φάση των πλέι-οφ με... σκούπα οι Σέλτικς.

Έτοιμοι να βγάλουν σκούπα και να περάσουν στην επόμενη φάση των πλέι-οφ είναι οι Σέλτικς. Η ομάδα της Βοστόνης επικράτησε 104-96 εκτός έδρας των Πέισερς και πλέον προηγούνται 3-0 στη σειρά και θέλουν άλλη μια νίκη για την πρόκριση.

Αρκετά καλοί αμυντικά οι Σέλτικς οι προηγήθηκαν από την αρχή του αγώνα και έχτισαν μια διαφορά της τάξης των 15 πόντων (37-22). Οι Πέισερς βρήκαν λύσεις επιθετικά και έκλεισαν τη δεύτερη περίοδος με προβάδισμα 61-59 για να αντιδράσουν και πάλι οι Σέλτικς και να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 12 πόντους.

Ο Μπράουν με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ίρβινγκ να τελειώνει το ματς με 19 πόντους και 10 ασίστ. Από τους Πέισερς ξεχώρισαν οι Έβανς με 19 πόντους και ο Μπογκντάνοβιτς με 15 πόντους.

Σε άλλο παιχνίδι της βραδιάς οι Θάντερ αντέδρασαν και με 120-108 μείωσαν σε 2-1 τη σειρά με τους Μπλέιζερς. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να παίρνουν για πρώτη φορά διαφορά με 15 πόντους στην τρίτη περίοδο να την χάνουν και τελικά μετά από κάποιες διακυμάνσεις στο σκορ να φτάνουν στην νίκη έχοντας χτίσει ένα προβάδισμα ασφαλείας.

Ο Γουέστμπρουκ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 33 πόντους και 11 ριμπάουντ, την στιγμή που ο Τζορτζ είχε 22 πόντους. Για τους Μπλέιζερς ο Λίλαρντ είχε 32 πόντους και ο ΜακΚόλουμ 21.

Στο τέλευταίο ματς της βραδιάς οι Ράπτορς με έναν εξαιρετικό Σιάκαμ πήραν τη νίκη 98-93 και έκαναν στο 2-1 στη σειρά των αγώνων. Ο άσος της ομάδας του Τορόντο είχε 33 πόντους και 10 ριμπάουντ και έπαιξε σημαντικό ρόλο στην επικράτηση των Ράπτορς. Οι φιλοξενούμενοι με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και στους 17 πόντους. Οι Μάτζικ όμως μείωσαν στο 96-93 περίπου 40 δεύτερα πριν το τέλος με τον Λέοναρντ –τελικά- να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Για τους Μάτζικ κορυφαίος ήταν ο Ρος με 24 πόντους και ο Βούτσεβιτς με 22 και 14 ριμπάουντ.