Euroleague

Σλούκας... at the buzzer!

Με τρίποντο του εξαιρετικού Κώστα Σλούκα που σημείωσε 22 πόντους, η Φενέρ σημείωσε την 25η νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα απέναντι στην Μακάμπι με 78-75.

Με τον 29χρονο Έλληνα γκαρντ να κάνει εξαιρετική εμφάνιση και να σημειώνει το νικητήριο καλάθι, η Φενέρ έκαμψε στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, την αντίσταση της Μακάμπι με 78-75. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Σλούκα που είχε 22 πόντους, με 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 24 ranking.

Οι Ντατόμε με 17 και Γκούντουριτς με 13 ακολούθησαν σε απόδοση τον Έλληνα άσο. Για την Μακάμπι που το πάλεψε ο Μπλακ είχε 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η Μακάμπι μπήκε καλά στο παιχνίδι και μάλιστα απέκτησε και μια διαφορά 6 πόντων στην εκκίνηση με 14-8. Με το πρώτο του τρίποντο στο ματς ο Σλούκας έκανε το 20-18, για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλο με 20-20. Ίδιο το σκηνικό και στην 2η περίοδο με την Φενέρ να παίρνει μικρά προβαδίσματα στο σκορ, αλλά το ματς να τελειώνει μετά το πρώτο μέρος στην απόλυτη ισορροπία με 41-41.

Η Μακάμπι έδειξε έτοιμη για να πραγματοποιήσει μια εντυπωσιακή νίκη στο φινάλε της διαδρομής των 30 αγωνιστικών, αφού στην 3η περίοδο, έκανε ένα σερί 10-0 στα πρώτα τρία λεπτά του δεκαλέπτου, διατηρώντας μια σταθερή διαφορά από έξι μέχρι δέκα πόντους, με τον Κολαϊάρο να κλείνει την 3η περίοδο με καλάθι που έδωσε αέρα οκτώ πόντων στους Ισραηλινούς με 51-59.

Ο Σλούκας που πέτυχε τους 10 από τους 22 πόντους στην τελευταία περίοδο, δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης για τη Φενέρ, με το 7-0 σερί, να οδηγεί το σκορ στο 58-59 στο 33’. Ο Μαχμούτογλου κάνει το 68-63 στα 4:42 πριν το τέλος, αλλά ο Ντιμπαρτολομέο με ένα τρίποντο και μια βολή κάνει το 70-71 στα 2:25 πριν το φινάλε. Ο Σλούκας ωστόσο σημειώνει τους επτά από τους οκτώ τελευταίους πόντους της Φενέρ. Ο Μέλι έκανε το 75-74 με 1/2 βολές, το ίδιο έπραξε και ο Πάργκο στα 19’’ πριν το τέλος, πριν ο Έλληνας άσος κάνει το 78-75 στην εκπνοή, οδηγώντας τη Φενέρ στην 25η νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-41, 51-59, 78-75