NBA

Σόου Μπογκντάνοβιτς στη μεγάλη νίκη της Team World

Με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να αναδεικνύεται πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα η Team World συνέτριψε 155-124 την Team USA στο Rising Stars Challenge.

Η νίκη στο Rising Stars Challenge ανήκει στην Team World και μάλιστα με έντονο... ευρωπαϊκό χρώμα.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα σκοράροντας 26 πόντους με μεγάλη ευστοχία από τη γραμμή του τρίποντου (7/13) οδηγώντας έτσι την Team World στο 155-124.

Οι παίκτες της... μικτής κόσμου ήταν σαφώς περισσότερο ορεξάτοι από τους αντιπάλους και έχοντας καλά ποσοστά στα σουτ κατάφεραν να φτάσουν στη μεγάλη νίκη.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Team World να προηγείται 40-32 και σιγά-σιγά να χτίζει μια διαφορά η οποία στο ημίχρονο έφτασε στους 19 πόντους (78-59). Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο και έφτασε στο σημείο να εκτοξεύεται ακόμη και στους 39 πόντους, για να κλείσει τελικά στους 31.

Ο Χιλντ με 29 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ, ο Μπογκντάνοβιτς σταμάτησε στους 26 πόντους και τον Μάρεϊ στους 21.

Για την Team USA ο Μπράουν πέτυχε 35 πόντους και ο Κούζμα 20.