Euroleague

Σούπερ Σβεντ οδήγησε τη Χίμκι σε κατοστάρα κόντρα στη Βιλερμπάν

Με όργια του Αλεξέι Σβεντ, η Χίμκι συνέτριψε 108-79 τη Βιλερμπάν και ανέβηκε στο 12-14.

Ο φοβερός και τρομερός Αλεξέι Σβεντ οδήγησε τη Χίμκι σε άνετη νίκη επί της Βιλερμπάν (108-79 εντός) και διατηρεί την ομάδα του στην πρώτη οκτάδα (12-14).

Ο Ρώσος γκαρντ σημείωσε 24 πόντους, μοίρασε 13 ασίστ και έκανε 3 κλεψίματα, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Γιόνας Γερέμπκο (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Ντέβιν Μπούκερ (17 πόντοι).

Τρίτη διαδοχική νίκη για την ομάδα της Μόσχας, που τρέχει το καλύτερο σερί της στη φετινή Ευρωλίγκα και δικαιούται να κάνει όνειρα για πρόκριση στα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

Από την άλλη, η Βιλερμπάν υπέστη την 3η συνεχόμενη ήττα της, αλλά και την 9η στα 10 τελευταία (9-17). Από τους Γάλλους διασώθηκαν οι Πέιν (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Λάιτι (12 πόντοι).

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα και από τα πρώτα λεπτά απέκτησαν σημαντική διαφορά (23-7 στο 5’) εκμεταλλευόμενοι την τραγική άμυνα της ομάδας του Μίτροβιτς. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με πολύ υψηλό σκορ (35-28), ενώ οι γηπεδούχοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στο δεύτερο, για να φτάσουν στο 65-42, που ήταν σκορ ημιχρόνου!

Στο δεύτερο μέρος, η Χίμκι έριξε κάπως στροφές, ωστόσο δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη. Στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 7-0, αλλά μέχρι εκεί (65-49 στο 23’). Στη συνέχεια, η ομάδα της Μόσχας πάτησε το γκάζι και εκτοξεύτηκε στο +24 (85-61) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο τελικό 108-79.

Τα δεκάλεπτα: 35-28, 65-42, 85-61, 108-79.