Στα Τρίκαλα το… θρίλερ!

Ύστερα από ένα μεγάλο ματς, με πολλές διακυμάνσεις και συγκινήσεις καθ’ όλη τη διάρκειά του, τα Τρίκαλα νίκησαν 89-86 τον Κολοσσό Ρόδου!

Ο Κολοσσός πήγε να κάνει την μεγάλη ανατροπή, αλλά ένα μοιραίο λάθος του Ρέλεφορντ στο τέλος, έδωσε την ευκαιρία στα Τρίκαλα να πάρουν τη νίκη με 89-86!

Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση ο Κολοσσός, καθώς από νωρίς πήγε στο +8 (4-12) χάρη στην καλή του άμυνα, όμως περίπου στα μισά, τα Τρίκαλα έκαναν ένα σερί 8-0 για την ισοφάριση (12-12). Για τα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (19-19), με τους Λαρεντζάκη και Σαλούστρο να δίνουν ξανά το προβάδισμα στους Ροδίτες (19-23), αλλά τους γηπεδούχους να αντιδρούν εκ νέου και να διαμορφώνουν το 23-23 της πρώτης περιόδου.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει μέχρι τα μισά (34-34). Για άλλη μία φορά στο ματς, ο Κολοσσός πήγε ξανά στο +4 (36-40), όμως τα Τρίκαλα κατάφεραν να επιστρέψουν (40-40). Μάλιστα, λίγο πριν το τέλος η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη πέρασε μπροστά (46-42) και πήγε στα αποδυτήρια με την ίδια διαφορά (49-45).

Με ένα 5-0 μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός (49-50), όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στα Τρίκαλα. Μέσω της καλής τους άμυνας αλλά και της ευστοχίας τους έξω από τα 6,75μ. οι Θεσσαλοί έκαναν ένα 8-0 για το +7 (57-50), ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό έφτασαν ακόμη και στο +9 (66-57). Ο έλεγχος του ματς ήταν στους παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη, οι οποίοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 70-62.

Με την φορά που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο, ξεκίνησαν στο τέταρτο τα Τρίκαλα, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +12 (77-65). Ωστόσο, ο Κολοσσός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα επιμέρους σκορ 2-12, έβαλε «φωτιά» στο ματς ρίχνοντας τη διαφορά στο καλάθι (79-77), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Με ένα δικό τους 5-0 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά (84-77), αλλά οι Ροδίτες μείωσαν στους τρεις (86-83) και μάλιστα είχαν την τελευταία επίθεση! Ο Λιούις πέτυχε ένα τρομερό τρίποντο και έφερε το ματς στα ίσα (86-86), ενώ απέμεναν 12’’ για τη λήξη! Ο Κόνγκερ είχε 1/2 βολές (87-86), με τον εναπομείναντα χρόνο να ήταν για τους φιλοξενούμενους, αλλά τον Ρέλεφορντ να κάνει παράβαση 5’’ στην επαναφορά και τον Ντάουελ να διαμορφώνει το τελικό 89-86 με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 49-45, 70-62, 89-86

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ντάουελ 14 (2), Σόκο 11, Τσιλούλης, Κόνγκερ 14, Τιγκ 11, Κάντουγκαν 9, Καραθανάσης, Τσιάρας 5 (1), Καλλές, Ρόμπινσον 23 (5), Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης 2.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (1), Λίντεν 2, Ρέλεφορντ 8 (1), ΜακΓκί 18, Λιούις 19 (3), Σαλούστρος 7, Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 14 (4), Ντέιβις, Γεωργαλλής, Άχονεν 7 (1).