Στη Γαλατά η… παρηγοριά του Ηρακλείου

Την τρίτη θέση στο διεθνές τουρνουά του Ηρακλείου πήρε η Γαλατασαράι, επικρατώντας 94-87 της Χάποελ Ιερουσαλήμ στον μικρό τελικό.

Με νίκη αποχαιρέτησε το τουρνουά του Ηρακλείου η Γαλατασαράι, καθώς επικράτησε 94-87 της Χάποελ Ιερουσαλήμ, στον μικρό τελικό.

Κορυφαίοι για την τουρκική ομάδα οι Γουέμπστερ (τραυματίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο) και Όγκαστ με 18 πόντους ο καθένας, με τον πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού να μαζεύει και 8 ριμπάουντ. Από τους Ισραηλινούς, που έφυγαν από την Κρήτη με δύο ήττες, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόνσον με 16 πόντους.

Γρήγορο και καλό ρυθμό είχε από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τη Γαλατασαράι να είχε το προβάδισμα και να κλείνει την πρώτη περίοδο με το υπέρ της 29-22. Το ίδιο συνέχισαν οι Τούρκοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +13 (25-38), στα μισά. Εκεί, η Χάποελ απάντησε με ένα 10-0 (35-38), μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι, με τη Γαλατά να αντιδρά με πρωταγωνιστή τον Γουέμπστερ για το +11 (39-50) και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +12 (41-53).

Τη μέγιστη διαφορά της πήρε η Γαλατά στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ξεφεύγοντας στο +14 (41-55). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με τους Τούρκους να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια τιμή μέχρι το τέλος τρίτου δεκάλεπτου (61-71). Ο Όγκαστ είχε πολλά κέφια στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα η Γαλατασαράι να φτάσει ακόμη και στο +16 (67-83) και παρά την αντεπίθεση των Ισραηλινών (83-89), πήρε τη νίκη με το τελικό 94-87.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 41-53, 61-71, 87-94