Στο… ρελαντί ο Παναθηναϊκός στη Ρουμανία

Δίχως να φορτσάρει, αλλά έχοντας τον έλεγχο σε όλο το ματς ο Παναθηναϊκός νίκησε 79-72 σε φιλικό την Κλουζ, στη Ρουμανία.

Μία καλή… προπόνηση έκανε ο Παναθηναϊκός στη Ρουμανία, όπου χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα επικράτησε 79-72 της Κλουζ.

Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν δίχως τον Νίκο Παππά, με τον Νικ Καλάθη να είχε τον ρόλο του… μαέστρου και τον Λάσμε να ήταν εξίσου καλός.

Από νωρίς ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα (7-13), όπου βρέθηκε στο +8 (11-19), με την Κλουζ να κάνει ένα 6-0 μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, οι «πράσινοι» μπήκαν πιο νωθρά, με τους Ρουμάνους να ήταν κοντά (30-31), αλλά στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Πασκουάλ πάτησαν το… γκάζι και πήγαν στα αποδυτήρια με το +9 (32-41).

Με την ίδια… φόρα –και ακόμη μεγαλύτερη- μπήκε το «τριφύλλι» στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί στο +19 (37-56) και να κλείσει στο τέλος στο +14 (49-63). Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός έριξε τις… στροφές του αλλά δεν απειλήθηκε ουσιαστικά, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 79-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 32-41, 49-63, 72-79

Banca Transilvania Cluj: Ντικς 19 (1), Μολντοβεάνου 2, Μουρεσάν, Καλνιτσένκο 5 (1), Ίσλεϊ 13, Τορόκ, Ράσιτς 16 (3), Μαρίνοφ 7, Κούτι, Σταμένκοβιτς 4, Τέιρ, Βασμπούμ 6.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Τόμας 8, Λάνγκφορντ 12(1),Παπαγιάννης 3, Λάσμε 11(1), Σακελλαρίου, Παπαπέτρου 6, Γκιστ 6, Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους 4, Λοτζέσκι 8(2), Καλάθης 12(1), Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 5