NBA

Στο «ρελαντί» οι Μπακς, έκαναν το 18-0 (video)

Εύκολο βράδυ για τους Μπακς, οι οποίοι τα ξημερώματα επικράτησαν με 125-108 των Καβαλίερς και έφτασαν στην 18η διαδοχική νίκη τους στο NBA. «Χαλαρά» ο Αντετοκούνμπο πέτυχε 29 πόντους.

Την ασταμάτητη πορεία τους στο NBA συνεχίζουν οι Μπακς, οι οποίοι τα ξημερώματα επικράτησαν 125-108 των Καβαλίερς στο Μιλγουόκι και έφτασαν στην 18η διαδοχική νίκη τους.

Πλέον απέχουν δύο νίκες από την ισοφάριση του ρεκόρ των 20 σερί νικών τους, από την περίοδο 1970/71, όταν και κατέκτησαν το πρωτάθλημα. Για να το ισοφαρίσουν θα πρέπει να νικήσουν τους Μάβερικς και τους Λέικερς αντίστοιχα στο Μιλγουόκι.

Τα «ελάφια» δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η οποία ουσιαστικά κρίθηκε στη δεύτερη περίοδο που έκλεισε με επιμέρους σκορ 34-14 και πήγαν στα αποδυτήρια με 69-51.

Στη συνέχεια, δεν σημειώθηκε κάποια μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι και αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως το Μιλγουόκι δεν είχε κανέναν παίκτη του να παίζει πάνω από 27 λεπτά.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, από την πλευρά του, είχε μία από τις πιο άνετες βραδιές του στην άλλη άκρη του Ατλαντικού, αφού χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα πέτυχε 29 πόντους (με 10/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/7 βολές), μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-20, 69-51, 102-79, 125-108.