Ευρώπη

Συνεπής στο ραντεβού με Ρεάλ η Μπαρτσελόνα

Δεν έχασε την ευκαιρία να βρεθεί αντιμέτωπη με τη Ρεάλ ξανά σε τελικό Copa Del Rey η Μπαρτσελόνα, νικώντας 87-74 την «οικοδέσποινα Γκραν Κανάρια στον δεύτερο ημιτελικό του φετινού φάιναλ 8.

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 87-74 την Γκραν Κανάρια στον δεύτερο ημιτελικό του φάιναλ 8 του Copa Del Rey που διεξάγεται στο Λας Πάλμας και έδωσε ραντεβού με την «αιώνια» αντίπαλο, Ρεάλ, στον τελικό της διοργάνωσης την Κυριακή, μετά τη νίκη των «μερένχες» κόντρα στην Τενερίφη με 77-59 στον πρώτο ημιτελικό.

Οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν σε διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και τη συντήρησαν σταθερά στο μεγαλύτερο διάστημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Κορυφαίοι των Καταλανών ήταν οι Οριόλα με 14, Ερτέλ με 13 και Χάνγκα με 12 πόντους. Για τους «οικοδεσπότες», διασώθηκε και ήταν μόνος του μια ομάδα ο πρώην φόργουορντ της «Μπάρτσα», Ερικσον, με 25 πόντους.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης