Euroleague

Συνεχίζει… παρέα με τον Ολυμπιακό στην κορυφή η ΤΣΣΚΑ!

Ένα επιμέρους σκορ 17-3(!) στα τελευταία πέντε λεπτά του ματς, έδωσε τη νίκη (92-78) στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας επί της Μπαρτσελόνα, που την διατηρεί στην κορυφή με 8-2 παρέα με τον Ολυμπιακό.

Για 35 λεπτά, η Μπαρτσελόνα διεκδικούσε το παιχνίδι κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας (75-75), αλλά η «ομάδα του στρατού» έκανε ένα επιμέρους σκορ 17-3 μέχρι το τέλος και νίκησε 92-78, για το 8-2 και τη… συγκατοίκηση στην κορυφή με τον Ολυμπιακό.

Από το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη πρώτοι σκόρερ ήταν οι Κλάιμπερν και Χίγκινς με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα, με τον Ντε Κολό να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 11 ασίστ. Από τους Καταλανούς ξεχώρισαν οι Σεραφέν και Ερτέλ με 11 πόντους ο καθένας.

Πολύ καλό και υψηλό ρυθμό από νωρίς είχε η αναμέτρηση, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 24-24. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στη δεύτερη περίοδο, με την ΤΣΣΚΑ να πατάει το… γκάζι λίγο πριν το τέλος και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +5 (44-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα πλησίασε στον πόντο (52-51), αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε ξανά τα ηνία του ματς και έτσι το έκλεισε με το +8 (66-58). Για άλλη μία φορά, οι Καταλανοί έκαναν την αντεπίθεσή τους και έφεραν το ματς στα ίσα (75-75) στο 35’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Χίγκινς έκανε το ξέσπασμά του, με τους Ρώσους να κυριαρχούν και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 92-78.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-39, 66-68, 92-78