Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις το Περιστέρι, «τέζαρε» και τον Χολαργό

Με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι επικράτησε 71-62 του Χολαργού και πέτυχε το «3 στα 3» στο πρωτάθλημα.

Περιστέρι για μεγάλα πράγματα, καρπώθηκε το 3ο ροζ φύλλο αγώνα σε ισάριθμες αναμετρήσεις της Basket League αφού νίκησε 71-62 τον Χολαργό εντός έδρας και δείχνει ικανό να διεκδικήσει μια θέση στην τετράδα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκρέι (16 πόντοι), Βασιλόπουλος (9 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Σίρκο (12 πόντοι), ενώ από την ομάδα του Λυκογιάννη διασώθηκε ο Γιάνκοβιτς, που πέτυχε 14 πόντους και κατέβασε 6 ριμπάουντ.

inner

Πολύ νευρικές οι δύο ομάδες στην αρχή του παιχνιδιού, με το Περιστέρι να προηγείται 10-7 στο 8’. Εντούτοις, ο Χολαργός αντέδρασε και «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 9-2 για να κλείσει στο +4 την πρώτη περίοδο (12-16).

Με παρόμοιο τρόπο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Λυκογιάννη να είναι πολύ πιο συγκεντρωμένη και να φτάνει στο +7 (18-25) στο 15’. Με 5 συνεχόμενους πόντους του Σίρκο, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν (23-25 στο 18’).

inner

Από ‘κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 5 πόντους (25-30), ωστόσο ο Χάροου με buzzer beater λέι-απ μείωσε σε 27-30, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο, αφού οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» εμφανίστηκαν αισθητά βελτιωμένοι σε άμυνα και επίθεση. Με ένα τρίποντο του Γιάνκοβιτς ο Χολαργός έφτασε στο 48-51 στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική.

Κάπου εκεί η ομάδα του Πεδουλάκη έσφιξε την άμυνά της και πάτησε γκάζι «βομβαρδίζοντας» το αντίπαλο καλάθι (με 4 τρίποντα) για να ανατρέψει πλήρως το σκηνικό με ένα σερί 16-0 στα 5,5 λεπτά που απέμεναν στην 3η περίοδο, η οποία έκλεισε με σκορ 54-41.

inner

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου για να απομακρυνθούν ακόμα περισσότερο φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και το +19 (64-45 στο 35’).

Εντούτοις, η ομάδα των δυτικών προαστίων επαναπαύτηκε και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν. Το 65-47 του 36’ μετατράπηκε σε 65-58 με 40 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Παρά τις απέλπιδες προσπάθειες του Χολαργού δεν άλλαξε κάτι στο φινάλε και το Περιστέρι επικράτησε 71-62 για να πανηγυρίσει την 3η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 27-30, 54-41, 71-62.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 9 (10 ριμπ.), Χάροου 8 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Γκρέι 16, Σίρκο 12, Ντάνιελ 8 (5 ριμπ.), Μουράτος 9, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος, Κλαρκ 3, Αγραβάνης 2, Μπεντίλ 2 (6 ριμπ.), Καράμπελας.

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 5, Γιάνκοβιτς 14 (6 ριμπ., 3 ασίστ), Οκερέαφορ 2, Αγκμπελέσε 4, Χόκινς 5, Κώττας 1 (5 ριμπ.), Καμπερίδης 7 (5 ριμπ.), Σπυριδωνίδης 9, Σκουλίδας 3, Καλαϊτζάκης, Λοβ 4, Ντόρσεϊ 8 (6 ριμπ.).