Τα πήρε… όλα η ΑΕΚ σε ματσάρα με το Λαύριο

Το απίθανο Λαύριο λίγο έλειψε να επιστρέψει από το -24, αλλά η ΑΕΚ άντεξε, πήρε τη νίκη, υπερκάλυψε το -8 και με 96-86 έγινε αφεντικό για την τρίτη θέση.

Άλμα για την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου έκανε η ΑΕΚ νικώντας 96-86 το καταπληκτικό Λαύριο σε ένα ματς-διαφήμιση για την 20η αγωνιστική της Α1.

Εξαιρετική η «Ένωση» ως το 33’, βρέθηκε να προηγείται με 80-56, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι καθοδηγούμενοι από τους φοβερούς Μουρ και Λαμπ πλησίασαν στους πέντε. Όμως τα μεγάλα σουτ του Πάντερ και η ψυχραιμία του Τζέιμς από τη γραμμή, σε συνδυασμό με κάποιες ανοησίες του απίθανου Μουρ επέτρεψαν στους «κιτρινόμαυρους» να κερδίσουν 96-86 υπερκαλύπτοντας και το -8 του πρώτου γύρου.

Μάνι Χάρις με 19 και 15 ριμπάουντ, Ντελρόι Τζέιμς με 17 και 10 αντίστοιχα, Δημήτρης Μαυροειδής με 16 και Κέβιν Πάντερ με 13 πόντους ξεχώρισαν από την ΑΕΚ που έπαιξε χωρίς τον Ντούσαν Σάκοτα και τώρα βλέπει τον προημιτελικό με τη Στρασμπούρ.

Ο Μουρ με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ έκανε «όργια», αλλά τα χάλασε στο τέλος για τη σπουδαία ομάδα του Χρήστου Σερέλη.

inner

Το Λαύριο πιστοποίησε εξ αρχής πως η βαθμολογική του θέση μόνο τυχαία δεν είναι. Με τον Μέιερ να εκτελεί και τον Μουρ να οργανώνει προηγήθηκε νωρίς (2-5, 12-14), ωστόσο η ΑΕΚ αντέδρασε σωστά. Βελτιώνοντας την άμυνά της και παίρνοντας σκορ κοντά στο καλάθι από Τζέιμς και Χάντερ πέρασε μπροστά και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 24-18. Η είσοδος Μαυροειδή και Βασιλόπουλου βελτίωσε ακόμη περισσότερο την εικόνα των γηπεδούχων. Ο διεθνής σέντερ έστησε πάρτι κάτω από τα καλάθια και η ομάδα του ξέφυγε με 36-22, ενώ παρά τις προσπάθειες του Νίξον και την τεχνική ποινή στον Ντράγκαν Σάκοτα ο έλεγχος δεν χάθηκε (38-32). Ο ασταμάτητος Μαυροειδής και ο Χάρις που «ζεστάθηκε» οδήγησαν την ΑΕΚ με ασφάλεια στο +15 (52-37) πριν το 52-39 του ημιχρόνου.

inner

Η κιτρινόμαυρη κυριαρχία συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο πολύ ορεξάτος Χάντερ βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στο 63-45, ενώ ο εξίσου κεφάτος Χάρις συνέβαλε ώστε η διαφορά να φτάσει και στους είκοσι (69-49). Ο Μουρ έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να περιορίσει τη ζημιά, ωστόσο τον αναχαίτισε το τέταρτο φάουλ του σχεδόν 100 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου. Το κυνήγι του 9+ διατήρησε την «Ένωση» σε εγρήγορση και γκολ-φάουλ του Γκριν διαμορφώθηκε το 80-56 επτά λεπτά πριν το τέλος. Όμως κάπου εκεί η ΑΕΚ φρέναρε και το Λαύριο αντεπιτέθηκε. Με τέσσερα σερί τρίποντα από Νίξον, Λαμπ, Περράκη και Μέιερ, αλλά κι ένα γκολ-φάουλ του Μουρ οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 15-0 σε τριάμισι λεπτά, ενώ μία ακόμη «βόμβα» του Λαμπ τους έφερε στο -7 (83-76), 1:43 πριν το τέλος. Δύο μεγάλα σουτ του Πάντερ απέναντι στην πρώην ομάδα του έγραψαν το 90-80, αλλά ένα ακόμη σόλο του Μουρ κι ένα τρίποντο του Λαμπ ψαλίδισαν τη διαφορά στους πέντε (90-85) στα 38’’. Όμως τα ανόητα φάουλ των φιλοξενούμενων πάνω στον Τζέιμς που είχε 4/4 βολές και η κουτή επιλογή του Μουρ να επιχειρήσει τρίποντο από τα 9 μέτρα με τη διαφορά στο +8 επέτρεψαν στην ΑΕΚ με δύο βολές του Πάντερ να πάρει τη νίκη και τη διαφορά, 96-86.

Δεκάλεπτα: 24-18, 52-39, 74-56, 96-86.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 17 (10 ριμπ.), Γκριν 6 (3 ασίστ), Χάρις 19 (15 ριμπ., 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 4 (4 ριμπ.), Χάντερ 12 (3 ριμπ.), Ξανθόπουλος 5 (3 ασίστ), Βασιλόπουλος 4, Μαυροειδής 16 (6 ριμπ.), Καββαδάς, Πάντερ 13 (3 ριμπ.).

Λαύριο (Σερέλης): Κακλαμανάκης 2, Λαμπ 14 (5 ασίστ), Μέιερ 17, Γουίγκινς 11, Μουρ 23 (13 ριμπ., 8 ασίστ), Τζόνσον 4, Βεργίνης, Κουζέλογλου 2 (3 ριμπ.), Νίξον 10 (4 ασίστ), Περράκης 3, Γιαννακόπουλος.

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Ανδρικόπουλος, Τζαφλέρης.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης