NBA

Τεράστια νίκη με ιστορική ανατροπή για τους Μπακς (video)

Από το -20 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι Μπακς κατάφεραν να κάνουν μεγάλη ανατροπή και να επικρατήσουν των Χιτ με 98-113 μέσα στο Μαϊάμι. «Τριαντάρα» και double-double ο Αντετοκούνμπο.

Έτοιμοι για την πρόκληση των πλέι οφ στο NBA έδειξαν τα ξημερώματα οι Μπακς, οι οποίοι ενώ βρέθηκαν να χάνουν με είκοσι πόντους (62-42) από τους Χιτ κατάφεραν τελικά να γυρίσουν το ματς και να επικρατήσουν με 98-113 μέσα στο Μαϊάμι.

Το Μιλγουόκι έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20+ πόντους διαφορά στο ημίχρονο και κέρδισε το ματς με περισσότερους από 11!

Πρωταγωνιστής ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος πραγματοποίησε μία MVP εμφάνιση με νέο double-double.

Συγκεκριμένα, ο «Greek Freak» πέτυχε 33 πόντους (με 12/19 σουτ και 8/11 βολές), μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ και είχε ακόμα 2 κλεψίματα, 3 τάπες και 6 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Εκτός του Έλληνα σούπερ-σταρ, ο Κρις Μίντλετον πέτυχε 21 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Έρικ Μπλέντσο με 17 πόντους.

Για τους Χιτ ξεχώρισε ο Τζάστις Ουίνσλοου με 20 πόντους, ενώ ο Μπαμ Αντεμπάγιο έκανε double-double με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.