Euroleague

Θρίαμβος της Μακάμπι του Σφαιρόπουλου κόντρα στην ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη!

Σπουδαία νίκη για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, που επικράτησε 90-80 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας σε μια καταπληκτική αναμέτρηση. Θριαμβευτής ο Σφαιρόπουλος στον ελληνικό «εμφύλιο» με τον Ιτούδη.

Παρά τα σημαντικά προβλήματα απουσιών (Κάσπι, Μπλακ, Ντι Μπαρτολομέο, Γουότερς), η Μακάμπι έδειξε χαρακτήρα και λύγισε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Τελ Αβίβ (90-80) διατηρώντας παράλληλα αλώβητη την έδρα της στη φετινή Ευρωλίγκα.

Εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, που νίκησε στη σκακιέρα των πάγκων τον Ιτούδη, σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση.

Στο 9-4 ανέβηκαν οι Ισραηλινοί, που είχαν κορυφαίους τους Γουίλμπεκιν (22 πόντοι, 9 ασίστ) και Χάντερ (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Από την άλλη, ξεχώρισε ο Τζέιμς (22 πόντοι), αν και ήταν αρκετά άστοχος (5/17 σουτ).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προηγήθηκε 12-9 στο πρώτο πεντάλεπτο, ωστόσο η Μακάμπι ανέτρεψε το σκηνικό και με επιμέρους σκορ 8-2, πέρασε μπροστά (17-14 στο 6’). Με σερί 8-0, η «ομάδα του στρατού» ανέκτησε το προβάδισμά της (17-22 στο 8’). Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν νέο σερί 7-0 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, για να ξεφύγουν με +9 (20-29).

Με τον Μπολομπόι να μπαίνει στην εξίσωση, η ομάδα του Ιτούδη ξέφυγε ακόμα περισσότερο στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου (23-35 στο 12’), ενώ έφτασε μέχρι και το +14 (30-44 στο 15’).

Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 12-2, πλησίασαν στο σκορ (42-46 στο 17’). Με τον Χάινς να παίρνει μπρος, η ΤΣΣΚΑ απομακρύνθηκε εκ νέου (42-52 στο 19’), αλλά η ομάδα του Σφαιρόπουλου μείωσε στο -7 με buzzer beater τρίποντο του Ντόρσεϊ στο τέλος του ημιχρόνου (45-52).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην «ομάδα του λαού», που έσφιξε την άμυνά της, ειδικά μετά το πρώτο μισό. Μάλιστα, με σερί 13-0 μετέτρεψε το 49-60 (23’) σε 62-60 (28’). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ισραηλινούς στο +2 (66-64), με τον Γουίλμπεκιν να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του.

Με δύο τρίποντα από Γουίλμπεκιν και Έισι, η Μακάμπι απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο στις αρχές της τέταρτης περιόδου (72-64 στο 31’), αλλά η ΤΣΣΚΑ επανήλθε (74-71 στο 32’). Από ‘κει και πέρα, οι γηπεδούχοι διατήρησαν μικρό προβάδισμα (80-76 στο 36’), όμως οι Ρώσοι επανήλθαν (80-80 στο 37’).

Εντούτοις, στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, η «ομάδα του λαού» κυριάρχησε απόλυτα και έπνιξε με την άμυνά της τους φιλοξενούμενους: με μεγάλα καλάθια από τον Χάντερ, έτρεξε σερί 10-0 και έφτασε στο ροζ φύλλο (90-80).

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 45-52, 66-64, 90-80.